Κολοσσός – Απόλλων 88-68: Με σούπερ Χρυσικόπουλο (hls)

Με ομαδικό παιχνίδι (19 ασίστ) και τον Λίνο Χρυσικόπουλο σε μεγάλα κέφια (24π, 7ας), ο Κολοσσός επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα χάρη στην υπεροχή του στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Πατρινοί είχαν απαντήσεις στο πρώτο ημίχρονο αφού κάλυψαν τη διαφορά των εννέα πόντων του πρώτου δεκαλέπτου (24-15) στο 40-40 της ανάπαυλας, όμως οι Ροδίτες ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση (επιμέρους 48-28).

Πρώτο βιολί για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Χρυσικόπουλος, ο οποίος μέτρησε 24 πόντους με 10/16 σουτ (3/6 τρίποντα), μάζεψε 7 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και όλα αυτά με 1 μόλις λάθος σε 29 λεπτά. Από κοντά και ο Ντίξον με 16 πόντους (4ασίστ, 4 λάθη), ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε ατομικό ρεκόρ στα ριμπάουντ με 14 (όλα αμυντικά)!

Για τον Απόλλωνα, που πλήρωσε την αστοχία του από μακριά (6/20 τρίποντα), ο Σίλα είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Μακ 12 πόντους.