Καρδίτσα – Άρης 78-77: Νίκη – οξυγόνο σε ματσάρα!

Νίκη ζωτικής σημασίας για τα όνειρα παραμονής της στην κατηγορία έκανε στην παράταση η Καρδίτσα σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Το ματς ήταν ο ορισμός του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι ως το ημίχρονο (16-16, 36-34). Ο Άρης πήρε σημαντική διαφορά 6 πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου (50-56) και έφτασε ως το +8, 52-60, όμως οι τραυματισμοί των Χάγκινς και Σανόγκο στο πρώτο ημίχρονο τελικά τους κόστισαν.

Η Καρδίτσα αντέδρασε με μπροστάρη τον τρομερό Γκάλινατ που είχε 6/6 τρίποντα, το τελευταίο εκ των οποίων ισοφάρισε σε 64-64. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να κερδίσει όταν ο Γκούντγουϊν με κάρφωμα και φάουλ έκανε το 69-69, όμως αστόχησε στη νικητήρια βολή.

Στην παράταση η Καρδίτσα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες, ο Έβανς πέτυχε το 78-76 και ο Νότε αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Γκάλινατ είχε 32 πόντους με 6/8 τρίποντα, 3/4 δίποντα και 9(!) λάθη, ο Έβανς 15, ο Πρίτζετ 17 και ο Αγραβάνης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τον Άρη ο Νότε είχε 14 ποντους, οι Χόρχλερ – Νετζήπογλου από 11, ο Γκούντγουϊν 9 και οι Σχίζας, Χρηστίδης, Μήτρου-Λονγκ από 8.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 (κ.δ.), 78-77