Iωνικός-ΠΑΟΚ 74-71: Στην επιστροφή του Τσίκληρα στον πάγκο, ο Κάπελαν έδωσε την τέταρτη νίκη

Πρώτος σκόρερ ο Καπελάν με 16 πόντους για τους νικητές , ο Φράνκε σκόραρε 22 πόντους για τον ΠΑΟΚ.

Ο Ιωνικός άλλαξε προπονητή για τέταρτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, ο Άγγελος Τσίκληρας επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας και με τρίποντο του Ντιέγκο Κάπελαν, ο Ιωνικός νίκησε 74-71 τον ΠΑΟΚ στην 15η αγωνιστική της Basket League.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι και στα δυο ημίχρονα με τον Ιωνικό και τον ΠΑΟΚ να ήταν πολύ κοντά στο σκορ, του οποίου ο δείκτης ήταν χαμηλός, λόγω των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας και των δύο ομάδων. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στα 38” πριν από την λήξη, ο Φράνκε διαμόρφωσε το 70-71 και στα έξι δευτερόλεπτα, ο Καπελάν με εύστοχο τρίποντο, έδωσε το προβάδισμα νίκης στον Ιωνικό (73-71), καθώς στα 7 δέκατα του δευτερολέπτου, ο Ράιλι αστόχησε έξω από τα 6.75μ., με αποτέλεσμα ο Νούνιεθ να κερδίσει το αμυντικό ριμπάουντ και με μια εύστοχη βολή από το φάουλ που κέρδισε, να “σφραγίσει” την 4η νίκη των Νικαιωτών στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-57, 74-71