Άρης – ΑΕΚ 74-64: Επιστροφή στις νίκες και τέλος στο σερί της Ένωσης (hls)

Ο Άρης κέρδισε 74-64 την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη για τη 15η Αγωνιστική της Basket League και επέστρεψε στις νίκες μετά από μία αγωνιστική, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων της Ένωσης.

Κορυφαίος για τους νικητές (που έφτασαν το 8-7) ο Γκούντγουϊν με νταμπλ-νταμπλ (16π., 19 ριμπάουντ, 1κλ), πολύ καλοί και οι Νότε (14π., 6 ριμπ., 4 ασ., 2 κλ.), Νετζήπογλου (14π., με 4/4 τρίποντα) και Χέιγκινς (12π., 4 ριμπ., 7 ασ., 4 κλ.).

Η ΑΕΚ είχε κορυφαίους τους Μίτσελ (15π., 10 ριμπ., 2 ασ.) και Μάιλς (14π.), όμως της στοίχισαν τα συνολικά 18 λάθη, που οδήγησαν στην έκτη φετινή ήττα.

Οι γηπεδούχοι πηραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Νετζήπογλου να έχει 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα, φτάνοντας μέχει και το +13, που ήταν και η διαφορά του α’ δεκαλέπτου.

Η Ένωση προσπάθησε περισσότερο στη δεύτερη περίοδο και με τον Μάιλς να βομβαρδίζει, έκανε επιμέρους σκορ 12-4 , μειώνοντας στους τέσσερις στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλή τρίτη περίοδο αρχικά με τους Γκούντγουϊν, Νότε, Νετζήπογλου να έχουν επιθετικό οίστρο, η ΑΕΚ πλησίασε με Μάιλς και Μίτσελ στο 51-49, όμως για τον Άρη μπήκαν στην εξίσωση και οι Χέιγκινς, ΜήτρουΛονγκ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +7.

Στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ να συνεχίζει τα λάθη, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν μέχρι και το +12, για να κλείσουν το ματς χωρίς προβλήματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Χόρκλερ 8 (1), Γκούντγουϊν 16, Νότε 14 (2), Νετζήπογλου 14 (4), Χέιγκινς 12 (2), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1, Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ, Φλιώνης 6 (2), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (2), Μίτσελ 15 , Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ 6, Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Ουίλιαμς 9 (1), Στρέλνιεκς 6 (2)