Προμηθέας-Κολοσσός 80-76: Στάση Πάτρας για τους Ροδίτες (hls)

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τόμασον (24π) και ο Τζέιμς (18π.) από τους φιλοξενούμενους.

Ο Προμηθέας σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Κολοσσού, νικώντας τον με 80-76, στην Πάτρα για την 14η αγωνιστική της Basket League και ενώ η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες της τέταρτης περιόδου, παρά την αντεπίθεση που επιχείρησε για καλύψει το “χαμένο έδαφος” του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Κολοσσός είναι στην 4η θέση μαζί με το Περιστέρι και τον Προμηθέα σε τριπλή ισοβαθμία.

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ενώ ο Κολοσσός… ‘”κατέρρευσε” ανεξήγητα, μετά το 11-12 της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 35 πόντους μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων, δέχτηκαν 20 από τους φιλοξενούμενους και η διαφορά των 14 πόντων, έδωσε στον Προμηθέα ψυχολογική ώθηση για να περνούσε ένα ευχάριστο απόγευμα, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που ήταν αναμενόμενο να αντιδράσει στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός μείωσε δυο φορές μέχρι τους 8 πόντους, αλλά αμυντικά δεν βρήκε…αντίδοτο για το Τόμασον, ο οποίος επανέφερε την διαφορά σε διψήφια τιμή (60-49).

Ο Κολοσσός συνέχισε την αντεπίθεση του στο τέταρτο δεκάλεπτο και επέστρεψε με αξιώσεις στην διεκδίκηση της νίκης, προηγήθηκε μ’ έναν πόντο (71-72 στο 1′ 59” με 2/2 βολές του Ντίξον), ο Κάουαν με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και μια βολή), έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (74-72 στο 1’51”), ακολούθησε άστοχο 3ποντο του Ντίξον (1′ 13”) και καλάθι του Κόντιτ (76-72, 50”). Ο Κόφι διαμόρφωσε το 76-74 και ο Κόντιτ, ξανά, σκόραρε για το 78-74 στα 21” από ασίστ του Κάουαν. Οι δυο εύστοχες βολές του Κόφι και ισάριθμες από τον Κουλμπόκα έγραψαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76