Απόλλων Π.-Κολοσσός 85-66: Πάτησε γκάζι στο φινάλε και ανάσα (hls)

Ο Απόλλων Πατρών με εξαιρετικό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο νίκησε τον Κολοσσό και τον έπιασε στην βαθμολογία με τρεις νίκες και πέντε ήττες.

Καλύτεροι οι Πατρινοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με καλό ποσοστό στα σουτ δύο πόντων (70%) κατόρθωσαν να χτίσουν μια μικρή διαφορά των 7 πόντων (23-17) με όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να βοηθάνε στο σκοράρισμα. Ο Μορέϊρα ήταν μόνιμη απειλή για το καλάθι των γηπεδούχων και προσπαθούσε μόνος του στην επίθεση να κρατήσει τους Ροδίτες κοντά στο σκορ. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων «κόλλησαν» και το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετά χαμηλό. Η αγωνιστική άνοδος του Τέιλορ έφερε τον Απόλλωνα σε θέση ισχύος με μια διαφορά 9 πόντων, 60-51, λίγο πριν το φινάλε της, όμως τα καλάθια των Γιαννόπουλου και Όσμπορν ψαλίδισαν την διαφορά και έφεραν το ματς στους τρεις (60-57).

Στο τελευταίο καθοριστικό δεκάλεπτο ο Απόλλων έτρεξε σερί 7-0 και το σκορ έγινε 67-57 μέσα σε 1.5 λεπτό. Ο Ντίξον έσπασε το σερί και σκόραρε μετά από δύο λεπτά για τον Κολοσσό. Οι γηπεδούχοι καταιγιστικοί ανέβασαν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της και στο +16 (75-59). Ο Κολοσσός με μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα, πέτυχε μόλις 4 πόντους σε πέντε λεπτά και ο αγώνας ουσιαστικά ολοκληρώθηκε με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 πόντους (81-61). Οι 22 ασίστ και το φοβερό 73% στα δίποντα (22-30) ξεχώρισαν για τους Πατρινούς που πήραν βαθμολογική ανάσα με την τρίτη φετινή τους νίκη μετά από 8 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 23-23, 14-18, 25-9

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Ο Κολοσσός εκτός από το παιχνίδι έχασε με τραυματισμό και τον Τι Τζέι Σταρκς που αποχώρησε τραυματίας στο δεύτερο ημίχρονο.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Απόλλων Π. – Κολοσσός | Τραυματίστηκε ο Σταρκς!”,”description”:”Ο ηγέτης του Κολοσσού τραυματίστηκε και πήγε απευθείας στα αποδυτήρια.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMi8xMi8wMy8xNi81MF8yOV82MzhiN2U1NTc2NzcwLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M9S”,”uploadDate”:”2022-12-03T16:51:37.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cosbnp7dg8ft”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}}} {“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Απολλών Πατρών – Κολοσσός Ρόδου 85-66 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Απολλών Πατρών – Κολοσσός Ρόδου 85-66″,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMi8xMi8wMy8xNy8yN180Ml82MzhiODcwZTExNTI4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT4M18S”,”uploadDate”:”2022-12-03T17:30:32.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-coscvrn8xot5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}}}