Προμηθέας – Ολυμπιακός 72-100: Σίφουνας στην Πάτρα με κατοστάρα ο Ολυμπιακός

Θεωρητικά ο Προμηθέας προσφερόταν για ένα δυνατό και ανταγωνιστικό τεστ για τον Ολυμπιακό πριν την αναμέτρηση με την ΕΦές στην Πόλη.

Οι ερυθρόλευκοι όμως πάτησαν φουλ το γκάζι από την πρώτη περίοδο όπου έκαναν εκπληκτικά πράγματα. Με 16/18 σουτ και τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων καθάρισαν απο νωρίς τον αγωνα. Μετά από 10 λεπτά αγώνα ήταν μπροστά με 39-20 και κάπως έτσι η τελική τους νίκη με το εντυπωσιακό και επιβλητικό 100-72 ήρθε φυσιολογικά και χωρίς πονοκεφάλους. Μετά τη νέα του νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε το 7-0 με επόμενη μεγάλη προκληση το ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιανγκ 6 (2/7 σουτ), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουλμπόκα 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (5/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3/5 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (3 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεζένκοβ 22 (5/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 22 (2/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Κάναν 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Πάπας 3 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα), Μπόλομποϊ 4