Απόλλων-Λαύριο 71-54: Διαφορά άμυνας (hls)

Χωρίς νίκη το Λαύριο μετά από 6 αγώνες, δεύτερη νίκη του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα.

Η άμυνα του Απόλλωνα, ύστερα από το πρώτο δεκάλεπτο που κέρδισε το Λαύριο, ήταν άκρως αποτελεσματική κόντρα στους φιλοξενούμενους και η ομάδα της Πάτρας έφτασε χωρίς πίεση στην δεύτερη νίκη (71-54) στο πρωτάθλημα της Basket League, ενώ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Το Λαύριο είχε μόνο δυο παίκτες με οριακά διψήφιο αριθμό πόντων, τον Φλαγκ και τον Κολ, με αποτέλεσμα να πετύχει 10 πόντους στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, καθώς και 11 στην τελευταία, με αποτέλεσμα, μετά το ισόπαλο σκορ του πρώτου ημιχρόνου να μην μπορεί να απειλήσει περαιτέρω τον Απόλλωνα που είχε δεχτεί 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Γκρίφιν, Τέιλορ και Ζήσης Καράμπελας οι τρείς κορυφαίοι σκόρερ του Απόλλωνα.

Δεκάλεπτα: 15-23, 38-38, 52-48, 71-54