Άρης-Απόλλων 70-57: Στο τέλος «μίλησε» ο Τολιόπουλος! (hls)

Ο Άρης με 23-10 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο πανηγύρισε την τρίτη φετινή του νίκη στην Basket League! Ο Βασίλης Τολιόπουλος έβαλε μεγάλα καλάθια στο φινάλε, εξαιρετικός και ο Τζαναούντ Νότε.

Ο Απόλλων άρχισε το παιχνίδι πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (11-22) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Άρης όμως ισορρόπησε την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο και με τον Τζαναούντ Νότε σε… κέφια κατόρθωσε να προηγηθεί με 30-29, πριν το 30-32 του ημιχρόνου που διαμορφώθηκε με τρίποντο του Γκρίφιν.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης έχτισε μία μικρή διαφορά (40-32 και 47-40 λίγο αργότερα), αλλά οι πατρινοί έκλεισαν το δεκάλεπτο με 7-0 σερί για την ισοπαλία στους 47 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε ο Βασίλης Τολιόπουλος και ο Άρης με ένα εκπληκτικό 23-10 πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στην Basket League μετά από αυτές σε βάρος του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ο Βασίλης Τολιόπουλος με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Πολύ καλός και ο Νότε με 17 πόντους αλλά και 6 λάθη. Double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ για τον Τσάβεζ Γκόντγουιν.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57