Καρδίτσα-ΠΑΟΚ 87-70: Oι νεοφώτιστοι μετρούν τις δυνάμεις τους

Δεύτερη νίκη της Καρδίτσας σε φιλικό παιχνίδι με τον αντίπαλο της να είναι παραδοσιακή δύναμη του πρωταθλήματος.

Αισιόδοξα μηνύματα σε ένα ακόμα φιλικό παιχνίδι, έστειλε η νεοφώτιστη στην Basket League, Καρδίτσα που νίκησε 87-70 τον ΠΑΟΚ και έδειξε έτοιμη να δοκιμασθεί στην μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η Καρδίτσα που είχε νικήσει και σε πρόσφατο φιλικό με τον Παναθηναϊκό, είχε «μπαράζ» τριπόντων, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με «διπλό» σκορ (34-17) στην πρώτη περίοδο και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 εύστοχα τρίποντα (54-39). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να είχε σταθερό προβάδισμα στους 15 πόντους. Οι δύο ομάδες έχουν νέο αγωνιστικό ραντεβού σε τέσσερις ημέρες (28/9) στην Πυλαία.