Άρης – Παναθηναϊκός 65-85: Άνετος και στο Αλεξάνδρειο (hls)

Οι "πράσινοι" έκαναν το 2-0 στην σειρά με τον Άρη και έκλεισαν ραντεβού στα ημιτελικά της Basket League με την Λάρισα.

O Άρης υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα της σειράς του πρώτου γύρου των playoffs της Basket League με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με σκορ 85-65 και να παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι “πράσινοι” είχαν ήδη προηγηθεί με 1-0 στην σειρά μετά από την νίκη τους (109-79) πριν από δυο μέρες στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων και ήθελαν να πάρουν την πρόκριση και να τελειώσουν την σειρά στο δεύτερο ματς όπως και έγινε.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά πήρε πλήρως τον έλεγχο του ρυθμού ενώ μάλιστα έτρεξε και ένα σερί 20-0 που της επέτρεψε να χτίσει διψήφιο προβάδισμα που στο ημίχρονο ήταν και στους είκοσι πόντους.

H εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε με τον Άρη να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά τον Παναθηναϊκό να βρίσκει συνεχώς τις λύσεις και τις απαντήσεις και να διατηρεί αυτό το προβάδισμα που είχε χτίσει ήδη από το πρώτο ημίχρονο.

Το “τριφύλλι” προκρίθηκε με αυτήν την νίκη στα ημιτελικά και εκεί θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Λάρισα η οποία πήρε μια μεγάλη πρόκριση απέναντι στον Κολοσσό. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κασελάκης με 18 πόντους με τον Παπαγιάννη να προσθέτει άλλους 16 την ώρα που στην αντίπερα όχθη 12 πόντους είχε ο Νετζήπογλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 12-25, 16-17, 21-20.