Λάρισα-Κολοσσός 83-82: Ιστορική πρόκριση της Λάρισας στα ημιτελικά των πλει οφ

Ο Κολοσσός που κατέκτησε την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αποκλείστηκε με δεύτερη ήττα από την Λάρισα.

Η Λάρισα γιορτάζει την συμμετοχή της για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελική φάση των πλει οφ. Νίκησε (83-82) τον Κολοσσό και στον δεύτερο προημιτελικό, με ανατροπή του σκορ, στο οποίο “κυνηγούσε” για 38 λεπτά και αφού έμεινε “ζωντανή” με την ισοφάριση του Μούντι για την παράταση (72-72), απέκλεισε την ομάδα της Ρόδου που είχε κάνει εντυπωσιακή πορεία στο πρωτάθλημα με την κατάκτηση της 3ης θέσης.

O Κολοσσός είχε το προβάδισμα του σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, γιατί το ποσοστό ευστοχίας του στα δίποντα ήταν υψηλότερο κατά 15 τοις εκατό από τη Λάρισα, ενώ είχε και 6 περισσότερες ασίστ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο, οι Ροδίτες διατήρησαν διαφορά ασφαλείας εφτά πόντων που αύξησαν και στους εννέα (61-70 στο 38΄), από πέντε πολύτιμους πόντους του έμπειρου Βαγγέλη Μαργαρίτη και η Λάρισα αναζήτησε τον παίκτη που θα προκαλούσε την ανατροπή. Ο Τσαϊρέλης με καλάθι και μια βολή μείωσε σε 66-70 στα 76 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη. Στα 59”, ο Καράμπελας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ποτ, έκλεψε την μπάλα και στον αιφνιδιασμό, μείωσε στο καλάθι (68-70).

Στα 20” ο Τίλι κέρδισε φάουλ από τον Μούντι που διεκδίκησε το επιθετικό ριμπάουντ ύστερα από άστοχο σουτ και με 1/2 βολές έγραψε το 68-71. Η οδηγία του Ηλία Καντζούρη ήταν να γίνει φάουλ, όσο το δυνατόν γρηγορότερα στην επίθεση της Λάρισας και ο Μούντι με 2/2 βολές, μείωσε εκ νέου σε 70-71.

Στα 13” ο Καράμπελας έκανε φάουλ στον Φλόιντ και τον έστειλε στην γραμμή της…φιλανθρωπίας. Ο Αμερικάνος που είχε 9/9 βολές, ευστόχησε στην πρώτη, αλλά αστόχησε στην δεύτερη για το 70-72. Η Λάρισα χρειαζόταν δυο και όχι τρείς πόντους για την παράταση και στα 2” ο Στέφαν Μούντι με δυναμική διείσδυση και περίσσια αυτοπεποίθηση σκόραρε με λει απ και έδωσε το “φιλί της ζωής” στους γηπεδούχους.

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, η Λάρισα προηγήθηκε στην πρώτη επίθεση της παράτασης με δυο βολές του Ζάρα (74-72). Η συνέχεια εξελίχθηκε με αλλεπάλληλες ελεύθερες βολές, εκατέρωθεν (79-77 στο 1’59”). Ο Μάριτς με το πρώτο καλάθι που σημειώθηκε στην παράταση, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Λάρισα (81-78), ο Φλόιντ με το 12ο κερδισμένο φάουλ του και δυο εύστοχες βολές μείωσε σε 81-80

Φάουλ του Πότ στον Μούντι, ο οποίος με 1/2 βολές, σημείωσε το 82-80 στα 43”, αλλά ο Φλόιντ αστόχησε σε σουτ δυο πόντων στα 27” και ο Μπέρζινς κέρδισε φάουλ μετά την εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ. Ευστόχησε σε μια βολή (83-80) και στον αντίποδα ο Οικονομόπουλος έφερε το παιχνίδι και πάλι στον πόντο (83-82 στα 17”).

Στα 6” ο Μούντι έχασε την κατοχή της μπάλας, υπό ασφυκτική πίεση και στο 1” ο Φλόιντ αστόχησε σε σουτ από την κορυφή της ρακέτας. Ο Μομίοροφ αστόχησε στην τελευταία ευκαιρία του Κολοσσού για την νίκη που είχε “αγκαλιάσει” σε 38 λεπτά αγώνα.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72, 83-82 (παράταση)