Άνετη νίκη για τον Κολοσσό

Ο Κολοσσός, χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα νίκησε 78-60 τα Τρίκαλα και βελτίωσε το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα σε 6-6. Οι Ροδίτες με φοβερή ευστοχία το πρώτο ημίχρονο, έφτιαξαν διαφορά και επέστρεψαν στις νίκες.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα κόντρα στα Τρίκαλα και με τους παίκτες του να έχουν μεγάλη ευστοχία πίσω από τα 6,75  (7/18) κατάφερε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να πάρει διαφορά και μαζί τον έλεγχο της αναμέτρησης. Τσαλμπούρης και Σταμάτης ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά για τους Ροδίτες, με τον πρώτο να έχει 3 στα 5 τρίποντα και τον δεύτερο 2/2 και το ημίχρονο να τελειώνει με τον Κολοσσό να προηγείται με 37-22. Στην επανάληψη, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήγε την διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους (45-24), οι Θεσσαλοί αντέδρασαν, βρήκαν σκορ από τους Λούντζη και Τέγιτς, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 10 πόντους, 63-53 έξι λεπτά πριν την λήξη. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ουέαρ ανέβασαν την διαφορά στους 15 πόντους και έφτασαν με άνεση στην έκτη φετινή τους νίκη.

Τζόουνς και Ουέαρ είχαν από 14 πόντους για την ομάδα της Ρόδου ενώ για τα Τρίκαλα, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο Λούντζης ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων, έχοντας 17.