Ηρακλής-Ιωνικός 89-84: Σημαντική νίκη για τον Γηραιό (hls)

Αν και έκαναν τα εύκολα... δύσκολα οι Θεσσαλονικείς πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής.

Έχοντας τους Κουζέλογλου και Ντάγκλας σε εξαιρετική βραδιά ο Ηρακλής άντεξε στην αντεπίθεση του Ιωνικού από το -21 και πήρε το θρίλερ με 89-84, φτάνοντας στην τρίτη του νίκη.

Η μέγιστη διαφορά των γηπεδούχων ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο και το 69-48, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας επέστρεψε και πήγε να «κλέψει» το ματς.

Όμως οι Θεσσαλονικείς δε «λύγισαν» και μπόρεσαν να επικρατήσουν των αντιπάλων τους, έστω και δύσκολα!

Κορυφαίοι του Ηρακλή οι Γιάννης Κουζέλογλου (23π., 6ριμπ.) και Τόνι Ντάγκλας (25π. 6/11τρ.), οι οποίοι είχαν από ένα ημίχρονο, ενώ για τον Ιωνικό, που κατέβηκε με δέκα παίκτες και χωρίς τον Κολοβέρο, ξεχώρισε ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 27 πόντους και 5 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 49-32, 69-55, 89-84