Basket League: “Μίλησαν” οι έδρες (hls)

Προμηθέας και Κολοσσός πήραν την νίκη απέναντι σε Λάρισα και Ιωνικό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στην Πάτρα ο Προμηθέας υποδέχτηκε την Λάρισα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League με τους γηπεδούχους να επικρατούν με τελικό σκορ 91-77.

Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο είχε το προβάδισμα σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα με την διαφορά να ανεβαίνει κυρίως στο 3ο δεκάλπετο και τους γηπεδούχους τελικά να φτάνουν στην νίκη και μάλιστα με διαφορά 14 πόντων.

Ο Προμηθέας παρουσιάστηκε σταθερός ειδικά στο επιθετικό κομμάτι είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ η εξαιρετική βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Κέντρικ Ρέι απλοποίησε πολύ το έργο της ομάδας.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ρέι με 29 πόντους και 3 ασσίστ ανώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Γκράντ, στην πλευρά της Λάρισα πολύ καλή παρουσία είχε ο Χάντσον με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ με τους Ζάρα και Τσαϊρέλη να σκοράρουν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:20-19, 22-18, 27-20, 22-20.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Ο Κολοσσός υποδέχτηκε τον Ιωνικό με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη με σκορ 88-81.

To παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό στην μεγαλύτερη διάρκεια του με τις δυο ομάδες να λειτουργούν αρκετά καλά επιθετικά κυρίως στην δεύτερη περίοδο και τοπίο να ξεκαθαρίζει σε σχέση με την ομάδα που θα φτάσει στην νίκη στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μια πιο σταθερή εικόνα και με “οπλο” την άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο περιορίσαν τον αντίπαλο τους και έφτασαν τελικά στην νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φλόιντ ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο σημείωσε 24 πόντους ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Γουίλιαμς ο οποίος συμπλήρωσε άλλους 21, στην πλευρά των φιλοξενούμενων 21 πόντους είχε ο Γόντικας και άλλους 20 σκόραρε ο Τζέρμαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-25, 21-17, 22-18.