Κολοσσός – Απόλλων 73-56: Το… λουκέτο των “θαλασσί” (hls)

Ο Κολοσσός κράτησε τον Απόλλωνα στους 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις στους 4(!) στην τέταρτη περίοδο και μετέτρεψε το -7 του ημιχρόνου σε εμφατική νίκη στο φινάλε.

Ο ανυποψίαστος που θα δει το τελικό σκορ του αγώνα του κλειστού γυμναστηρίου της Καλλιθέας στη Ρόδο θα φανταστεί πως οι γηπεδούχοι κέρδισαν με χαρακτηριστική άνεση του Πατρινούς, όμως αυτή δεν είναι ακριβώς η ιστορία του αγώνα.

Η ομάδα του Βετούλα ήταν μπροστά στο σκορ από το δεκάλεπτο βρίσκοντας πολλές επιθετικές λύσεις (21-25) και απάντησε με άμυνα στην άμυνα στην… όχι και τόσο εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο (9-12), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 7 πόντους “αέρα”, 30-37.

Η κατάστασση άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Δύο βολές του Κόουλμαν έφεραν το 30-39, όμως οι Αχαιοί έχασαν το καλάθι από τα μάτια τους για 3.5 λεπτά, διάστημα στο οποίο ο Κολοσσός έτρεξε 11-0 σερί και πήρε προβάδισμα. Το 53-52 του 30΄ προϊδέαζε για ντέρμπι, αλλά τελικά… δεν.

Ο Κολοσσός κράτησε τον αντίπαλο του για – κρατηθείτε – 6 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα χωρίς πόντο (!) στην τέταρτη περίοδο, έστειλε τη διαφορά στο +9 (61-52) και τελείωσε κάπου εκεί το ματς. Και όχι μόνο αυτό: ένα παιχνίδι το οποίο ήταν στο 61-54 στο 37΄ έληξε 73-56, λες και οι φιλοξενούμενοι είχαν… φύγει από το γήπεδο!

Για τους νικητές ο Γουίλιαμς είχε 19 πόντους, ο Μέσιτσεκ 13 και ο Ποτ 11. Για τον Απόλλωνα ο Κόουλμαν είχε 16 πόντους, ο Τσαλμπούρης 14 και ο Ντέιβις 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56