«Ερυθρόλευκο» πέρασμα από το Ρέθυμνο

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα και από το Ρέθυμνο.

Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα και από το Ρέθυμνο. Οι παίκτες του Ίβκοβιτς επικράτησαν με 84-97 του ΑΓΟΡ, χάρη στην ομαδική προσπάθεια τους και δη στη βελτίωση της άμυνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα, και με τη γνωστή… τριάδα των Σπανούλη (13π.) – Χάινς (12π.) – Πρίντεζη (14π.) να πρωταγωνιστεί και τη συμβολή του Γκετσβίτσιους (11π.) δεν αγχώθηκε ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, με οδηγό τον Κρίστμας (25π.)
Με τρίποντα άρχισε να πλήττει το Ρέθυμνο τους Πειραιώτες (8-5), ο Ίβκοβιτς κάλεσε γρήγορα τάιμ άουτ, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Ο Πέτγουει συνέχισε την ευστοχία της ομάδας του από τα 6.75 (15-10, 5΄). Ο Σπανούλης ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 16-16, αλλά οι Κρητικοί δεν πτοήθηκαν και εξακολούθησαν να διατηρούν το προβάδισμα (20-21).

Με την παραίνεση του Χάινς όμως, ο Ολυμπιακός έκλεισε ισόπαλος το δεκάλεπτο (23-23). Ο Λούκας του έδωσε και το προβάδισμα (23-28), αλλά οι αντίπαλοι τους επανέκαμψαν με Ράιτ και Κρίστμας (29-29). Ο Ίβκοβιτς δεν είχε σταματήσει να φωνάζει από τον πάγκο, βλέποντας την άμυνα της ομάδας του να μην ανταπεξέρχεται σωστά. Από τη στιγμή όμως που η τελευταία άρχισε να λειτουργεί όπως πρέπει, πήρε μπροστά και η επίθεση και αρχικά οι Παπανικολάου, Χάινς και Σπανούλης (32-42, 16΄) και στη συνέχεια ο Πρίντεζης με διαδοχικούς πόντους του, έφτασαν τη διαφορά στο +14 (37-51, 18΄). Οι παίκτες του Στέργιου ουφού φάνηκαν να τα χάνουν με την αντεπίθεση των Πειραιωτών και από το 15΄ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου πέτυχαν μόλις έξι πόντους, καθώς ο Χάινς με ένα νέο 4-0 έκανε το 38-54.

Με «ρεσιτάλ» του Γκετσεβίτσιους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Λιθουανός «απάντησε» στο 5-0 των Κρητικών με ένα 4-0 (45-58, 23΄). Από εκεί και πέρα η κατάσταση ισορρόπησε κάπως (52-65, 27΄), καθώς η διαφορά δεν είχε αυξηθεί άλλο (57-69, 29΄). Ο Σπανούλης είχε πάρει πάνω του τον οργανωτικό ρόλο και ο Κρίστμας ήταν εκείνος από την πλευρά των Κρητικών που συνέχιζε τις προσπάθειες. Πάντως, ο «Kill Bill», ο Χάινς και ο Πελεκάνος με ένα σερί 6-0 έκαναν το 59-75 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να κάνουν την απέλπιδα προσπάθεια τους στην τελευταία περίοδο, αλλά με λάθος τρόπο, καθώς πήγαιναν με ατομικές ενέργειες κυρίως (64-79, 33΄). Οι «ερυθρόλευκοι» -στην ουσία- είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι και φάνηκε ακόμη περισσότερο όταν πήγαν στο +17 (70-87, 36΄). Πάντως, οι παίκτες του Κουφού τους «τιμώρησαν» όταν επαναπάυθηκαν και με επιμέρους σκορ 2-10 μείωσαν στους 10 (79-89, 38΄). Κατσίβελης και Σλούκας «ξεκόλλησαν» τον Ολυμπιακό επιθετικά (81-93, 39΄) και λίγο αργότερα έγραψαν το τελικό 84-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-54, 59-75, 84-97

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 25(3), Κούμουλος 1, Παπανικολάου 2, Ράιτ 10, Τσόχλας 5, Καλλινικίδης 3(1), Δορκοφίκης 7(2), Τζόνσον 10(2), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 13(2), Δέδας 2, Κατσαρές 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12, Λούκας 9(1), Άντιτς 4, Σπανούλης 13(1), Κέσελ 3, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 11(2), Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου 8(1), Σλούκας 6, Κατσίβελης 10(2).