Κυρίαρχος στο «Nick Galis Hall» (video)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε χωρίς πρόβλημα από την έδρα του Άρη κερδίζοντας 75-59 για την 7η αγωνιστή της Basket League.

Οι «πράσινοι» παρά το γεγονός ότι έπαιζαν χωρίς τον τραυματία Λάσμε και χρησιμοποίησαν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο τον Γκιστ, πέτυχαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα την έκτη τους νίκη σε επτά αγώνες πρωταθλήματος, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής.

Ο Άρης ξεκίνησε με τρίποντο από τον Μποχωρίδη, αλλά ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που οι γηπεδούχοι θα προηγούνταν στο «Nick Galis Hall». Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο φρόντισε να δείξει από νωρίς ότι η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν ήταν διατεθειμένη να φύγει από τη Θεσσαλονίκη χωρίς το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +10 στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τους βρήκε τελικά να προηγούνται με 22-15.

Ο Άρης κατάφερε πάντως να μείνει κοντά στο σκορ και στη διάρκεια των δύο επόμενων δεκαλέπτων, με τη διαφορά των επτά πόντων να διατηρείται τόσο στη λήξη της δεύτερης όσο και σε αυτή της τρίτης, χάρη κυρίως στα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε σοβαρότητα στην άμυνα περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε μόλις επτά πόντους και αναγκάζοντάς τους σε σωρεία λαθών.

Παράλληλα, οι Παππάς και Γκιστ ανέλαβαν δράση στο σκοράρισμα και έτσι το ματς έκλεισε με τους «πράσινους» να κυριαρχούν με διαφορά 16 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-41, 52-59, 59-75

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μποχωρίδης 5 (1), Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 7 (1), Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Λαρεντζάκης 3 (1), Βεζένκοφ 13 (1), Σαρικόπουλος 11, Μούρτος 2, Αθηναίου 7.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ 8, Φώτσης 11 (2), Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ 10 (1), Παππάς 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6.