Ο Πανιώνιος πήρε το “θρίλερ” της Ν. Σμύρνης

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πήρε εν τέλει τη νίκη με 95-92 κόντρα στον ΠΑΟΚ, «κλειδώνοντας» την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας.

Σπουδαίο ματς από Μακόλουμ (20π), Μπατή (13π) και Σαλούστρο (13π), ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ συγκλονιστικός ήταν ο Χαραλμαπίδης που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 6/9 τρίποντα. Πολύ καλό και ο Πέιν που πρόσθεσε 24.

Ο Πανιώνιος πλέον μετρά 16-7 και πρέπει να κάνει τρεις ήττες στις εναπομείνασες τρεις αγωνιστικές, για να χάσει την τρίτη θέση από τον ΠΑΟΚ (14-9) που με τη σειρά του θα πρέπει να πετύχει το 3/3.

Με μπροστάρη τον Σαλούστρο ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα από την αρχή (8-3) και παρά τις προσπάθειες του Τσαϊρέλη, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 9 στη συνέχεια (26-17) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 30-23.

Με Μακόλουμ και Κάρτερ οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο +13 (38-25) με τον Πέιν να αφυπνίζεται σε εκείνο το σημείο και να καθοδηγεί τον «δικέφαλο» επιθετικά. Ο Αμερικανός δεν έχασε σουτ στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε όχι μόνο να κρατήσει τον ΠΑΟΚ μέσα στο ματς αλλά να ρίξει τη διαφορά στους 4 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τη συμβολή του Χαραλαμπίδη (47-43).

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με Κάρτερ, Σίμτσακ να πρωταγωνιστούν, η διαφορά ανέβηκε στους δέκα (55-45). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε ξανά με τον Πέιν και κατάφερε να τρέξει σερί 18-8 για την ισοπαλία του 30′ (63-63).

Με πόντους του Μπατή ο Πανιώνιος πήρε ξανά προβάδισμα 74-68 ενώ με τρίποντο του Μακόλουμ και εύστοχη βολή του Μπατή, διαμορφώθηκε το 78-70 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ωστόσο για τον ΠΑΟΚ λεγόταν Κώστας Χαραλμαπίδης. Με δύο δικά του τρίποντα το σκορ έγινε 80-78 ενώ με άλλο ένα τρίποντο στο τέλος διαμορφώθηκε το 83-83 της κανονικής διάρκειας! Ο Μακόλουμ αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά άστοχος, με αποτέλεσμα οι Νεοσμυρνιώτες που έβαλαν τις βολές και ευστόχησαν σε κρίσιμα σουτ (τρίποντο Ντούβνιακ για το 92-86) να φτάσουν τελικά στη νίκη με 95-92.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 47-43, 63-63, 83-83, 95-92

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μακόλουμ 20, Ντούβνιακ 4, Κάρτερ 10, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 6, Μπατής 13, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 8, Μισέλ, Σίμτσακ 12, Σαλούστρος 13

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 24, Κούπερ 16, Χαραλαμπίδης 26, Τσόχλας, Βουτσίσεβιτς, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 6, Μαργαρίτης 1, Καλλές, Μπόγρης 5, Κασελάκης 2