Πανιώνιος – Δόξα Λευκάδας 61-46: Πρόκριση στον τελικό με άνεση

Ο Πανιώνιος πέρασε άνετα το εμπόδιο της Δόξας Λευκάδας με 61-46 και η ώρα για την υπεράσπιση έφτασε.

Το Final Four του UNICEF Trophy πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή (5/1) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και στην πρώτη αναμέτρηση της ημέρας στις (17:00) με τη ΝΕ Μεγαρίδος να επικρατεί του Μίλωνα με (81-72). Στον δεύτερο ημιτελικό ο Πανιώνιος υποδέχτηκε τυπικά την Δόξα Λευκάδας (5/1, 20:00).

Στα του παιχνιδιού, το ξεκίνημα στον αγώνα ήταν κλειστό χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη διαφορά της περιόδου ήταν το προβάδισμα με (5-0) της Λευκάδας στο ματς. Στο (18-16) μπροστά έκλεισε το δεκάλεπτο ο Πανιώνιος.

Στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» πάτησαν γκάζι, έκαναν ένα σερί με επιμέρους σκορ 11-2 και ξέφυγαν παίρνοντας απόσταση ασφαλείας (30-19). Η διαφορά ανέβαινε σταδιακά μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με το σκορ να είναι στο (34-25).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη διατήρησαν το πάνω χέρι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 και το σκορ στο (48-33) παρά την μικρή αντίδραση της Δόξας, που είχε μειώσει προσωρινά στους 7 πόντους (38-31). Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς 5 λεπτά πριν τη λήξη η διαφορά βρισκόταν ήδη στο (52-37). Η ομάδα από το Ιόνιο πέλαγος δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση κι έτσι ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με (61-46) και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στον τελικό του UNICEF Trophy.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-25, 48-33, 61-46

Συνθέσεις:

Πανιώνιος: ( Άρης Λυκογιάννης), ΖανΛουί, Σκάνδαλος, Μιλεντίγιεβιτς, Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου, Αντωνάκης, Χάλαρης, Κακλαμανάκης, Βουγιούκας, Βεργίνης, Βύρλας, Ντε’Τζον Ντέιβις, Γκίκας, Βαφειάδης, Χρήστου.

Δοξά Λευκάδας: (Ντίνος Καλαμπάκος), Ντόναλτσον, Ερμείδης, Τσέιμπερς, Κοντούδης, Γοργόνης, Ναούμης, Σαχπατζίδης, Σκουλίδας, Βουλγαρόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Ευσταθιάδης, Τζουανόπουλος, Μάνα.