Δεύτερος στην Ευρώπη ο Παπαδάκος

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Έλληνας αθλητής της ιστιοπλοΐας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser 4,7 youth, που διεξήχθη στο Ιέρ.

Με την συμμετοχή 267 σκαφών και μετά από 12 ιστιοδρομίες, ο νεαρός Έλληνας ιστιοπλόος του Ν.Ο Ειρήνης και Φιλίας κατετάγη 2ος με 99 βαθμούς ποινής.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ισραηλινός Γ. Αλκαλάι με 75 β.π. και το χάλκινο ο Ισπανός Χ. Λάντο με 102 βαθμούς ποινής.
Στα κορίτσια μετείχαν 130 σκάφη και από ελληνικής πλευράς την καλύτερη εμφάνιση έκανε η Γ. Γεωργοστάθη, η οποία κατετάγη 11η.
Παράλληλα, ολοκληρώθηκε η διοργάνωση στο Πόρτο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Laser, με την συμμετοχή οκτώ ελληνικών σκαφών.
Από ελληνικής πλευράς, την καλύτερη παρουσία είχε στα Radial η Βασιλεία Καραχάλιου, η οποία ξεκίνησε την 1η ημέρα από την 8η θέση, όμως τελικά υποχωρησε στην 24η.
Η Α. Φακίδη κατετάγη 31η, η Ν. Ταμβακίδου 75η και η Α. Ρέκκα 88η μεταξύ 120 σκαφών.
Στα Standard αγωνίστηκαν 162 σκάφη, ο Α. Μπουγιούρης τερμάτισε 54ος, ο Α. Παναγιωτίδης 57ος, ο Μ. Καραδήμας 75ος και ο Λ. Ζαμίτ 88ος.