Αργυρό μετάλλιο για τους Μαντή – Καγιαλή!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν στην κατηγορία 470 οι Παναγιώτης Μάντης-Παύλος Καγιαλής στους μεγάλους διεθνείς αγώνες του Μαϊάμι για το παγκόσμιο κύπελλο της ISAF. Οι Έλληνες πρωταθλητές κατέλαβαν την δεύτερη θέση με 45 βαθμούς και κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο σε σύνολο 21 σκαφών.

Έγιναν 11 κούρσες και οι καλύτερές τους ήταν η 8η και η 10η που τερμάτισαν στην 2η θέση, ενώ στην 4η, 5η και 6η  ιστιοδρομία ήρθαν 3οι. Τα πλασαρίσματα των ιστιοπλόων μας δείχνουν την πολύ καλή κατάσταση που βρίσκονται ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε μια σεζόν που είναι ολυμπιακή και οι απαιτήσεις έχουν αυξηθεί.

Νικητές ήταν οι Αμερικανοί Σ.Μακνέι-Ντ. Χιουζ με 38 βαθμούς και πίσω από το ελληνικό σκάφος ήταν αυτό των Ισπανών Ο. Μπαρέιρος- Χ. Κ. Καμπρέρα με 51 βαθμούς.

Στα RSX γυναικών έγιναν 10 κούρσες και η Αγγελική Σκαρλάτου κατέλαβε την 24η θέση με 193 βαθμούς σε σύνολο 36 σκαφών.

Στα Nacra17 μετά από 15 ιστιοδρομίες οι Σοφία Μπεκατώρου-Κώστας Τριγκώνης τερμάτισαν 35οι με 448 βαθμούς μεταξύ 47 σκαφών.

Στα Λέιζερ Στάνταρντ έγιναν 10 κούρσες και ο Ευάγγελος Χειμώνας τερμάτισε 63ος με 172 βαθμούς σε σύνολο 98 σκαφών.