Αήττητη η Τουρκία

Η Τουρκία νίκησε στο Κίεβο. 67-60 την Ουκρανία και έκανε το δυο στα δυο για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Λετονία με 82-73 επί της Σουηδίας.

Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με την Τουρκία στα τελευταία τρία λεπτά να παίζει καλή άμυνα, να φτιάχνει μια μικρή διαφορά και τελικά να παίρνει την νίκη. Ο Γκετσίμ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, με τον Γκλάντιρ να σκοράρει 20 για τους Ουκρανούς.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 28-27, 43-42 και 60-67.

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, η Λεττονία πέτυχε την πρώτη της νίκη με 82-73 επί της Σουηδίας στην Ρήγα. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν μικρές διαφορές και τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα και να επιστρέφουν. Στην τελευταία περίοδο, οι Λετονοί κατάφεραν α φτιάξουν μια διαφορά, που αποδείχθηκε αρκετή για να τους δώσει την νίκη. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς, ήτα ο πρώτο σκόρερ για τους νικητές έχοντας 18 πόντους μοιράζοντας και 8 ασίστ. Για την Σουηδία ο Στσεράποβιτς είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 42-41, 64-63 και 82-73

Στην βαθμολογία τους δευτέρου ομίλου, μετά από δυο αγωνιστικές η Τουρκία είναι πρώτη με 4 βαθμούς, Λετονία και Ουκαρανία έχουν από 3 και ουραγός η Σουηδία με 2 βαθμούς.