Φοίνικας-Ολυμπιακός 0-3: Ασταμάτητος προς τον τίτλο (hl)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Ερμούπολη τον Φοίνικα με 3-0 σετ στην πρεμιέρα της β’ φάσης του πρωταθλήματος της Volleyleague και είναι «αγκαλιά» με τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην Ερμούπολη τον Φοίνικα με 3-0 σετ στην πρεμιέρα της β’ φάσης του πρωταθλήματος της Volleyleague και είναι «αγκαλιά» με τον τίτλο.

Μ’ αυτή τη νίκη οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 12 βαθμούς από τους Συριανούς και πλέον χρειάζονται 4 πόντους στα 5 εναπομείναντα παιχνίδια για να «σφραγίσουν» ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε στην κορυφαία του τετράδα που έκανε θραύση στην επίθεση.
Ο Ένγκελσκανς με 15 πόντους, ο Φρομ με 14, ο Μιγιαίλοβιτς με 12 και ο Όκολιτς με 11 (6μπλκ) ήταν το «κουαρτέτο» που έφερε τους Πειραιώτες ένα επίπεδο παραπάνω.

Για τον Φοίνικα ουδείς παίκτης είχε διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ράϊτς και Στερν να έχουν από 8 πόντους και τον Φέϊ 6.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13-13. Σ’ εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με επιθέσεις από Έγκελκανς και Όκολιτς ξέφυγε 14-19 και στην συνέχεια με 17-23 με πρωταγωνιστή τον Φρομ. Με Ανδρεάδη και μπλοκ του Όκολιτς οι « ερυθρόλευκοι πήραν το σετ με 19-25 έχοντας 3 μπλοκ και 3 άσους.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Προηγήθηκε με 4-7 και 5-10 με Φρομ και Όκολιτς, Στο 8-14 ο Φοίνικας με καλό σερβίς πίεσε την υποδοχή των «ερυθρόλευκων» και πλησίασε στο 12-14, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Ο Όκολιτς κυριαρχούσε στον φιλέ, ο Ένγκελσκανς πίεσε από την γραμμή και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και το δεύτερο σετ με 18-25.

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά και ξέφυγε με 2-5 και 4-8 με καλό μπλοκ. Οι Συριανοί αντέδρασαν, μείωσαν στους 2 τη διαφορά και αυτό το γαϊτανάκι κράτησε μέχρι και το 14-16. Εκεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 4 πόντους (14-18). Και πάλι ο Φοίνικας με πιεστικό σερβίς από τον Πρωτοψάλτη πλησίασε 16-18. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν και πάλι ρυθμούς, ξέφυγαν με 18-22 και 19-23 κι εκεί με δύο συνεχόμενους άσους ο Έγκελσκανς τελείωσε το σετ με 19-25, χαρίζοντας τη νίκη.