Θρίλερ στο Μίλωνα, happy end για τον Φίλιππο

Από την κόλαση της καθαρής ήττας στην ολική ανατροπή και στην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Από την κόλαση της καθαρής ήττας στην ολική ανατροπή και στην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Φίλιππος Βέροιας βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Μίλωνα αλλά με αντεπίθεση διαρκείας πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (21-25, 14-25, 25-23, 30-28, 17-15) και μάλιστα κερδίζοντας στον πόντο όλο τα σετ. Ήταν ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς του πρωταθλήματος που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος για τις θέσεις 5-8. Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας και ο Στουτζίνσκι ενώ υψηλά επίπεδα έπιασαν ο Στέλιος Τζιουμάκας και ο Μπουράκης σε υποδοχή και άμυνα. Μεγάλο μερίδιο από τη νίκη έχει ο Κώστας Προύσαλης ο οποίος μετά από περίπου ενάμιση μήνα αγωνίστηκε και πάλι βασικός και έκανε τη διαφορά στην ανάπτυξη της ομάδας του.

Ο Μίλωνας είχε τον Χαντ με 37 πόντους και το εντυπωσιακό 70% αποτελεσματικότητα στην επίθεση αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη καθώς όπως και με τον ΟΦΗ παρότι είχε σημαντικό προβάδισμα δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει. Μάλιστα προηγήθηκε 2-0 σετ και 20-19 στο 3ο σετ αλλά και 17-13 στο 4ο σετ. Επίσης, προηγήθηκε και 12-10 και 14-13 χωρίς να καταφέρει να πάρει τη νίκη. Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 7 άσσους, 70 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 17 (14/28 επ., 3 άσσοι, 75% υπ. – 38% άριστες), Μάζιαρζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 37 (32/46 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Δορδοκίδης, Λάππας 12 (12/21 επ., 58% υπ. – 37% άριστες) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. – 35% άριστες), Μαντέκας, Χανδρινός Α., Κάβουρας.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Τζιουμάκας Στ. 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (22/31 επ., 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 20 (20/37 επ., 76% υπ. – 46% άριστες), Φερέλ 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 87% υπ. -35% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης 1 (1/3 επ.), Βαρβεσιώτης 1 (1/3 επ.).