ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-2: Νίκη με κορυφαίο τον Φαν ντεν Ντρις

Με εξαιρετικό τον Φαν ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-2 σετ τον Ολυμπιακό, μετά από ένα εξαιρετικό ματς στην Πυλαία.

Ο Βέλγος διαγώνιος του ΠΑΟΚ σημείωσε 26 πόντους και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Άγκανιτς που πρόσθεσε 16 οδήγησε τον «Δικέφαλο» στη νίκη, σ’ ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό αγώνα.
Για τον Ολυμπιακό που ανέβηκε στην Πυλαία ως πρωταθλητής πλέον, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έγκλεσκανς με 20 πόντους ενώ11 είχε ο Μιγιαίλοβιτς και 13 ο Κρομ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν ως το 4-4. Σ’ εκείνο το σημείο με τα σερβίς του Βουλκίδη και καλό μπλοκ ο Ολυμπιακός έφυγε 6-9. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και πλησίασε 10-11 με επιθέσεις του Φαν ντε Ντρίς (είχε 10 πόντους στο πρώτο σετ). Στην συνέχεια με σταθερό σερβίς ισοφάρισε 14-14. Ο Ολυμπιακός έφυγε με 15-17 με επιθέσεις από τον Κρομ και 16-19 με μπλοκ του Όκολιτς. Πάλι όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε 19-20 με επιθέσεις του Άγκανιτς (είχε 6 πόντους στο σετ). Οι «ερυθρόλευκοι» όμως ανέκτησαν προβάδισμα δύο πόντων και με επίθεση του Όκολιτς τελείωσαν το πρώτο σετ στο 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 1-4, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλά σερβίς του Εβάντρο ισοφάρισε σε 4-4 και πέρασε με 7-6 και 13-9 με επιθέσεις και σερβίς του Ντρις και καλό μπλοκ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και με τον Βέλγο διαγώνιο να «πυροβολεί» έφυγαν 15-10 και 17-13. Ο «Δι9κέφαλος» μπήκε στην τελική ευθεία με 20-17 μπροστά. Με κορυφαίο τον Ντρις ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-20 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 7-3. Σ’ εκείνο το σημείο όμως έχασε τον Όκολιτς ο οποίος πάτησε στο πόδι του Έγκλεσκανς και υπέστη διάστρεμμα με αποτέλεσμα να φύγει υποβασταζόμενος από το γήπεδο. Ο Ολυμπιακός με τον Νικολάκη να μοιράζει ιδανικά το παιχνίδι κυριάρχησε και ξέφυγε με 10-17. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε ν’ αντιδράσει με πιεστικό σερβίς και πλησίασε 13-18. Όμως εκεί οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ξανά την απόδοση τους και πήραν άνετα το σετ με 17-25 για να προηγηθούν με 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με 7-7. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7-9 και σ’ εκείνο το σημείο υπήρξαν διαμαρτυρίες για φιλέ από πλευράς ΠΑΟΚ με τον Σωτηρίου των γηπεδούχων να δέχεται κόκκινη κάρτα για το 8-10. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 10-10 και πάλι όμως ο Ολυμπιακός παγίωσε μια διαφορά δύο πόντων ως το 18-20. Ο ΠΑΟΚ με τον Ντρις ισοφάρισε σε 20-20. Στην τελική ευθεία του σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-23 αλλά ο ΠΑΟΚ σταμάτησε ματ-μπολ επίθεση του Μιγιαίλοβιτς με μπλοκ και στην συνέχεια προηγήθηκε με 25-24 από λάθος στον φιλέ, για να τελειώσει το σετ στο 27-25 με επίθεση του Φαν ντεν Ντρις.

Στο τάϊ μπρέϊκ, ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω με 3-5 αντέδρασε με καλά σερβίς και μπλοκ και προηγήθηκε με 8-5 και 11-8 για να το κατακτήσει τελικά με 15-13 και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-13