Challenge Cup: Απίθανος Κόβαρ, 3-1 ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό στο Ρέντη (hls)

Με τον Γίρι Κόβαρ (26π.) να παίζει και για τον απόντα Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός με ανατροπή νίκησε 3-1 σετ στο Ρέντη τον Ολυμπιακό.

Στον προθάλαμο του ευρωπαϊκού τελικού βρίσκεται το «τριφύλλι» μετά τη νίκη του στον ημιτελικό-εμφύλιο με 3-1 σετ (21-25, 25-21, 25-23, 26-24) επί του Ολυμπιακού στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Οι πρωταθλητές έχουν πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό του Challenge cup. Για την ομάδα του Ανδρεόπουλου αρκούν 2 σετ στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης στον Άγιο Θωμά (15/2, 19.00), ενώ ο Ολυμπιακός για να προκριθεί θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 και κατάκτηση του Golden set.

Οι πράσινοι του Ανδρεόπουλου παρά το γεγονός ότι έπαιζαν χωρίς το όπλο τους, τον Κουβανό Ερνάντεζ είχε και τους 3 περιφερειακούς τους Κόβαρ, Σάντερ και Φράγκο σε αποτελεσματική βραδιά και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Ο Ολυμπιακός τα περίμενε όλα από τον Στερν αφού Ιντάλγκο και Κουμεντάκης δεν βοήθησαν όσο θα ήθελε ο Τζουλιάνι.

Με 2 stop στον Ρανγκέλ το 1-0

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο τέλος του και κυρίως πάνω στο φιλέ. Με τις δύο ομάδεες να έχουν πρόβλημα στην πρώτη μπάλα το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε χέρια διαρκώς μέχρι και το 20-19. Ο Στερν με επίθεση έδινε δύο πόντους διαφορά στον Ολυμπιακό με το μπλοκ των «ερυθρόλευκων» να κόβει 2 συνεχόμενες φορές τον Ρανγκέλ και το σκορ να γίνεται 23-19. Το σετ, με 4 συνολικά μπλοκ του Ολυμπιακού, έκλεισε με 25-21.
Κόβαρ on fire και 1-1

Ο Ολυμπιακός με τον Στερν ζεστό προηγήθηκε και στο δεύτερο σετ με 13-10 δείχνοντας ότι έχει το μομέντουμ στον ημιτελικό. Οι πράσινοι επέστρεψαν γρήγορα στο ματς, ισοφάρισαν σε 16-16 και με όπλο τους το σερβίς έφεραν την ολική ανατροπή χάρη στον καυτό Κόβαρ. Ο ακραίος του «τριφυλλιού» πήρε την ομάδα του από το …χέρι και με δικούς του 4 συνεχόμενους πόντους μετέτρεψε το 19-18 του Ολυμπιακού σε 19-22 για την ομάδα του. Ο Φράγκος έγραψε το 23-19, ο Κόβαρ με άσσο πήγε τη διαφορά στο +5 (24-19) για να τελειώσει το σετ με 25-21 για τον Παναθηναϊκό.

Και πάλι Κόβαρ και 2-1 ο Παναθηναϊκός

Το τρίτο σετ ήταν συναρπαστικό. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το σέρβις του να ταλαιπωρεί την υποδοχή του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με 18-16. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με επίθεση του Στερν προσπέρασε για το 20-19. Ο Κόβαρ όμως και πάλι έκανε την διαφορά. Στο 21-22 πήρε άσσο, στο 23-24 δεν τον έκοψε το μπλοκ του Ολυμπιακού με τον Σάντερ να διαμορφώνει το 25-23 με μπλοκ άουτ. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν video check με την πρώτη απόφαση των διατητών να μην αλλάζει αφού υπήρξε αδυναμία απόφασης (το παπούτσι παίκτη του Παναθηναϊκού έρκυβε την μπάλα).

Και πάλι Κόβαρ και 3-1

Ο Κόβαρ ολοκλήρωσε την απίθανη εμφάνισή του στο 4ο σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 19-19 με τον Στερν αλλά ο Παναθηναϊκός με 5 πόντους του Κόβαρ από τους 6 συνολικά έφτασαν στο 26-24 και στη δίκαιη νίκη με 3-1 σετ που τους δίνει πλεονέκτημα πρόκρισης στον τελικό του Challenge Cup.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. – 16% άριστες), Μπάσης.