Στους «32» με δύο νίκες ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στον δεύτερο αγώνα την Σπάρτακ Μιγιάβα, επίσης με 3-1 (25-16, 25-17, 26-28, 25-23) σετ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Challenge Cup Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει την Οντολένα Βόντα.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής από τον πρώτο αγώνα κι απόψε επιβεβαιώθηκε και μπροστά στο κοινό των «πράσινων», που έσπευσε να ενισχύσει την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν δύο σετ για να προκριθεί, τα κατάκτησε με χαρακτηριστική ευκολία και η χαλάρωση στη συνέχεια έφερε την απώλεια του τρίτου σετ. Οι Σλοβάκοι, παίζοντας ελεύθερα πια καθώς δεν είχαν τίποτα να χάσουν, κρατήθηκαν κοντά στο σκορ κι ενίοτε οδηγούσαν στο τελευταίο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα με 22-19, ο Πετρέας ισοφάρισε σε 23-23 και το «τριφύλλι» κατάκτησε τελικά σετ (25-23) και νίκη.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες).

Σπαρτακ Μιγιάβα (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. – 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).