«Κομάντο» στο Τελ Αβίβ, 3-2 ο Παναθηναϊκός (hls)

Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά το πέρασμα από το Τελ Αβίβ και τη νίκη με 3-2 σετ (25-13, 19-25, 25-18, 20-25, 15-11) επί της Μακάμπι.

Το «τριφύλλι», στην ιστορική επιστροφή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 10 χρόνια απουσίας, πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην κατώτερη Ισραηλινή ομάδα και πλέον κρατάει στα χέρια του την πρόκριση σε μια εβδομάδα στον επαναληπτικό στο Μαρούσι. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου προκρίνεται με νίκη (3-0, 3-1, 3-2) ενώ στην ήττα με 3-2 θα παίξει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Αποκλείεται αυτόματα μόνο αν χάσει με 3-1 ή 3-0 σετ. Η φάση που έκρινε τη νίκη έγινε στο 13-11 του 5ου σετ. Οι Ισραηλινοί στην κόντρα μπάλα για να μειώσουν στον πόντο είδαν τονβ Γιάκομπσεν να τους βγάζει μια πολύ δύσκολη άμυνα και τον Ανδρεόπουλο στο τελείωμα της φάσης να παίρνει τον πόντο στο φιλέ. Ακολούθησε άσσος του Βαν Ντε Ντρις για το 15-11, πόντο που αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Θανάση Πρωτοψάλτη που έμεινε στην Αθήνα.

Οι πόντοι της Μακάμπι προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζέλενσον 3 (2/5 επ., 1 άσσο), Ένσινγκ 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 11 (5/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατς 8 (8/14 επ.), Φόγερ 18 (16/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 67% υπ.-38% άριστες), Σοκόλοβ 7 (4/19 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 67% υπ.-43% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Σχτίφτ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/13 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 77% υπ.-45% άριστες), Ράπτης 11 (11/28 επ., 47% υπ.-26% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (14/37 υπ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 64% υπ.-45% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης 2 (1/2 επ., 1 άσσο).