Έτοιμος για πρόκριση ο Ολυμπιακός, 3-2 την Αρκάς

Με σούπερ τον πασέρ του Τράβιτσα ο Ολυμπιακός σημείωσε τεράστια νίκη στον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του CEV Cup απέναντι στην δεύτερη του τουρκικού πρωταθλήματος Αρκάς.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 137 λεπτών η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι νίκησε με 3-2 σετ (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-07)την τουρκική ομάδα και έχει μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Αρκάς στην πορεία της στο CEV Cup. Εντυπωσιακό είναι πως λίμπερο στον Ολυμπιακό από το τρίτο σετ και μετά αγωνίστηκε ο Βασίλης Καρασαββίδης η μεταγραφή του οποίου ανακοινώθηκε λίγες ώρες πριν τον αγώνα και πριν ολοκληρωθεί η χειμερινή μεταγραφική περίοδος.

Πραγματικό ρεσιτάλ έδωσε ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα. Κινήθηκε όσο πιο γρήγορα μπορούσε απέναντι στη δυναμική Αρκάς. Εάν μάλιστα οι ερυθρόλευκοι δεν έχαναν 22 σερβίς και ήταν πιο προσεκτικοί στο 4ο σετ ίσως να μπορούσαν να πάρουν και καθαρό τρίποντο. Σε κάθε περίπτωση στη ρεβάνς τον περιμένει μία μεγάλη δοκιμασία διότι για την πρόκριση στα ημιτελικά θα πρέπει να νικήσει με οποιοδήποτε σκορ, ενώ εάν χάσει με 3-2 σετ θα παιχτεί η πρόκριση σε «χρυσό» σετ 15 πόντων. Ο Ολυμπιακός είχε αποτελεσματικότητα επίθεσης 53% έναντι 43% της Αρκάς. Ο Ιντάλγκο και ο Στερν ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού ενώ ο Κουμεντάκης πιέστηκε πολύ στην υποδοχή.

Πολύ καλή και η παρθενική εμφάνιση του Καρασαββίδη και μάλιστα σε έναν δύσκολο και απαιτητικό αγώνα. Οπως φαίνεται θα πάρει τη θέση του Δημήτρη Γκαρά που έπαθε νέο τραυματισμό και χάνει τη χρονιά.

Από την Αρκάς κορυφαίος ήταν ο Γκρόζερ με 28 πόντους, ενώ πολύ δυνατός ήταν και ο Σούμπασι με 10 πόντους.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις (53% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς) και της Αρκάς προήλθαν από 14 άσσους, 52 επιθέσεις (43% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγένκ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Στερν 19 (17/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/25 επ., 29% υπ. – 16% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (3/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 18 (14/27 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 43% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 27% υπ. – 9% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. – 43% άριστες), Κομητούδης, Γκουσταβάο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνι, Δαλακούρας 2 (2/4 επ.).
ΑΡΚΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γκλεν Χόαγκ): Κιγιάκ 1 (1/1 επ.), Μαντιράτσι 17 (14/35 επ., 3 άσσοι, 37% υπ. – 30% άριστες), Μετίν 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σούμπασι 15 (10/24 επ., 5 μπλοκ, 48% υπ. – 37% άριστες), Γκρόζερ 28 (18/46 επ., 9 άσσοι, 1 μπλοκ), Οζτούρκ 4 (3/6 επ., 1 άσσος) / Καράτας (λ, 32% υπ. – 25% άριστες), Τσακίρ (λ), Γουκσέλ, Τορμπασλί.