Το Ρέθυμνο 4-3 τα Χανιά στη… μαραθώνια κρητική «μονομαχία» της Α1 ανδρών

Το …θρίλερ μεταξύ των δύο εκπροσώπων της Κρήτης, του ΟΕΑ Ρεθύμνου και του ΟΑ Χανίων, ξεχώρισε στη δραστηριότητα της Κυριακής 02/10 στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών.

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας η ακόμα καινούργια, ουσιαστικά, στην κορυφαία κατηγορία, ομάδα του Ρεθύμνου, έκαμψε μετά από σχεδόν 3,5 ώρες τον … παλιό στην Α1 ΟΑ Χανίων με 4-3 κι έκανε το 2 στα 2 φέτος. Η κρητική κόντρα σηματοδότησε παράλληλα το πρώτο ματς στην τρέχουσα διοργάνωση, που έφτασε μέχρι τα επτά επί μέρους παιχνίδια.

Με κενά φυσικά και η 3η αγωνιστική εφόσον είχαν αναβληθεί οι αγώνες του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, οι οποίοι έχουν αθλητές τους στο εν εξελίξει Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού, εκτός από το Ρέθυμνο πάντως, έφτασαν σε δεύτερη νίκη τα Ταταύλα και η ΑΕΚ. Από το Σάββατο έχει 2 νίκες και το Πέρα Αθηνών και αυτές οι 4 ομάδες προηγούνται στη βαθμολογία με 4 βαθμούς. Στο ΣΕΦ έγινε και η 3η αγωνιστική στην Α2 κατηγορία γυναικών με τον ΓΑΟ Πειραιά να μεγαλώνει πολύ δύσκολα το αήττητο.

Είχε αμφίρροπη αναμέτρηση με τον Τελαμώνα Σαλαμίνας και επικράτησε με 4-3. Προπορεύεται με 6 βαθμούς και τον ακολουθούν ο ΔΑΟ Ταύρου, ο ΑΣΕΑ Καβάλας και το ΠΚΔ Ταύρου με 5. Για όσους δεν μπόρεσαν να δουν το live η μετάδοση της Κυριακής έγινε στο λινκ 2022-23 Α1 Ανδρών 3η αγωνιστική 2/10/2022 (09:45).

Τρία ματς περιλάμβανε η κυριακάτικη δράση στην Α1 ανδρών. Τη μεγαλύτερη προσοχή προκαλούσε η… μάχη των Κρητικών, γι’ αυτό και μεταδόθηκε ζωντανά και με περιγραφή από το κανάλι της ΕΦΟΕπΑ στο youtube. Η εξέλιξη και το φινάλε δικαίωσαν όσους περίμεναν απρόβλεπτη αναμέτρηση, μάλιστα κάποια στοιχεία προσέδωσαν ενδιαφέρον. Για παράδειγμα, τέθηκαν αντίπαλοι οι αδερφοί Κορδούτη, ενώ οι 4 από τους 6 αθλητές είναι φετινά αποκτήματα των ομάδων. Το Ρέθυμνο, που θα κυνηγήσει την 4άδα, επικράτησε με 4-3, ενώ για τα Χανιά, που θέλουν να διατηρήσουν την τεράστια παράδοση της συνεχούς παρουσίας στην Α1, να σημειωθεί ότι στο καθοριστικό διπλό προηγήθηκαν με 2-0 σετ και υπέστησαν ανατροπή.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα  ΟΑ Χανίων-ΟΕΑ Ρεθύμνου 3-4:

Ζήσης Δουκέρης-Ελιάν Μουσό 3-1 (11-8, 9-11, 11-4, 12-10)

Παναγιώτης Αλεξανδρόπουλος-Δημήτρης Κορδούτης 0-3 (5-11, 6-11, 1-11)

Ιάσονας Κορδούτης-Κωνσταντίνος Λυκοστράτης 3-2 (6-11, 12-14, 11-8, 14-12, 11-5)

Δουκέρης-Δ. Κορδούτης 0-3 (10-12, 4-11, 9-11)

Ι. Κορδούτης-Μουσό 3-1 (11-8 11-4, 7-11, 11-7)

Αλεξανδρόπουλος-Λυκοστράτης 1-3 (3-11, 11-6, 7-11, 9-11)

Δουκέρης/Ι. Κορδούτης-Μουσό/Δ. Κορδούτης 2-3 (11-9, 14-12, 7-11, 1-11 5-11)

Τα Ταταύλα ήταν φαβορί απέναντι στον Ίφιτο Πατρών και το επιβεβαίωσαν με 4-1, αλλά σε ατομικό επίπεδο δημιούργησε έκπληξη ο 16χρονος Γιάννης Μαλαμούδης όταν νίκησε με 3-2 σετ τον σημερινό και επί χρόνια προπονητή του στον αθηναϊκό σύλλογο,  Δημήτρη Παπαδημητρίου, που είναι και ο δευτεραθλητής Ελλάδας του 2022 στο απλό και το ομαδικό ανδρών. Η ΑΕΚ είχε επίσης με το μέρος της τις πιθανότητες κόντρα στην Ελευσίνα και το επιβεβαίωσε εύκολα. Ο Ίφιτος και η Ελευσίνα είναι οι μοναδικές ομάδες προς το παρόν με 3 αγώνες αλλά παραμένουν χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Ακόμα περισσότερη ώρα από τον αγώνα των Χανίων με το Ρέθυμνο είχε συνολική διάρκεια η 3η αγωνιστική στην Α2 γυναικών. Πάνω από 4 ώρες έπαιζαν το ΠΚΔ Ταύρου και οι Φοίνικες Πάτρας. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς των δύο ομάδων, που ήταν ισόβαθμες και τελικά με σκορ 4-3 σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα το ΠΚΔΤ.

Οι κορασίδες Μαύρα Κοντούπουλου και Άλκηστις Κασίμη πέτυχαν νέα νίκη στο καθοριστικό διπλό, αυτή τη φορά με 3-1 απέναντι στις Νεφέλη Καφάτου/ Μαγδαληνή Ηλιοπούλου.

Ο πρωτοπόρος ΓΑΟ Πειραιά είχε αλλαγές στη σύνθεση σε σχέση με το Σάββατο, βρέθηκε να χάνει 1-2, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη με 4-3 εναντίον του Τελαμώνα, ο οποίος χάνει τρίτο ματς με αυτό το σκορ!!! Στο διπλό η Δέσποινα Δάνδουλα και η Κύπρια Κωνσταντίνα Μελετιέ ξεπέρασαν με 3-2 σετ τις Σωτηρία Νικολαΐδου/Μαρία Γιώτη. Δεν είχε πρόβλημα ο ΑΣΕΑ Καβάλας απέναντι στην Αθηνά, πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 4-2 κατέβαλλε ο ΔΑΟ Ταύρου τον Φοίνικα Πειραιά.