Κύπελλο: Απόδραση από τη Σύρο και πρόκριση στο F4 για τον Ολυμπιακό, 3-1 τον Φοίνικα

Με τον Παγένκ σε μια αρχοντική εμφάνιση πάνω στο φιλέ (12/17 επ., 16π.) και σούπερ και πάλι Ιντάλγκο (13/18 επιθέσεις, 6 άσσοι) ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ (23-25, 25-22, 25-23, 26-24) τον Φοίνικα στη Σύρο και προκρίθηκε για 22η φορά σε Final 4 ή Final 8 του Κυπέλλου.

Το μεσημέρι της Πέμπτης ο Ολυμπιακός θα μπει στην κληρωτίδα μαζί με ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Μίλωνα με θέα το F4 που θα γίνει 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου. Η πρόκριση κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπως δείχνει και η εξέλιξη των σετ με τον Ολυμπιακό να δείχνει περισσότερο συγκεντρωμένος στις κρίσιμες φάσεις. Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-20 αλλά με τα σερβίς του Τράβιτσα οι φιλοξενούμενοι έγραψαν 5-0 και προηγήθηκαν με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ το ματς ήταν στην ισοπαλία (23-23).

Ο Φρομ έσβησε στο πρώτο ματς μπολ (24-24), ο Φοίνικας έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ (24-25 μπλοκ Τράβιτσα σε Ρουμελιωτάκη) και ο Κουμεντάκης έδωσε οριστικό τέλος στο ματς. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 16 (14/35 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/6 επ., 1  μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (4/21 επ., 4 μπλοκ, 42% υπ.-33% άριστες), Ιερεσουέλο 7 (5/8 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Φρομ 21 (17/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ.-46% άριστες), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Τζούριτς 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 20 (14/34 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/29 επ., 67% υπ.-53% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσο), Παπαγγελόπουλος 5 (1/7 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (13/18 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ.-36% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 76% υπ.-62% άριστες), Κομητούδης, Χανδρινός, Ζουπάνι, Δαλακούρας, Λινάρδος 1 (1/5 επ.).