Τουρκία με ανατροπή!

Αν και βρέθηκαν ακόμα και 17 πόντους πίσω, οι Τούρκοι πήγαν το ματς στην παράταση κόντρα στους Φινλανδούς και το πήραν με 77-73, βάζοντας "φωτιά" στον τρίτο όμιλο!

Αν και βρέθηκαν ακόμα και 17 πόντους πίσω, οι Τούρκοί πήγαν το ματς στην παράταση κόντρα στους Φινλανδούς και το πήραν με 77-73, βάζοντας “φωτιά” στον τρίτο όμιλο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε… ήσυχα, με τους Φινλανδούς πάντως να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο 10′ με 15-10. Η ομάδα του Ντέτμαν ανέβασε την απόδοσή της και με επιθετικό κρεσέντο (15/28 τρίποντα) προηγήθηκε 41-27 στο ημίχρονο.

Οι Τούρκοι έσφιξαν την άμυνά τους και ροκάνισαν τη διαφορά (53-59 στο 30′), με το ματς να οδηγείται σε συγκλονιστικό φινάλε. Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν 68-64, ωστόσο με μία βολή του Πρέλτζιτς και τρίποντο του Ακιόλ το παιχνίδι πήγε στην παράταση (68-68).

Εκεί οι παίκτες του Αταμάν ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στην επικράτηση με 77-73.

Μεγάλο ματς από τον Ασίκ που τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ Κόπονεν (17π) και Σαλίν (15π) ήταν οι διακριθέντες από πλευράς Φινλανδών.

Στο 2-2 πλέον οι Τούρκοι που θέλουν νίκη επί των Δομινικανών για να είναι σίγουροι την τελευταία αγωνιστική, ενώ παρά το 1-3, οι Φινλανδοί ελπίζουν σε τριπλή ισοβαθμία. Αυτό θα γίνει εφόσον νικήσουν τη Ν. Ζηλανδία, οι Ουκρανοί ηττηθούν από τις ΗΠΑ με τις δύο ομάδες (Φινλανδία, Ουκρανία) να ισοβαθμούν με τον ηττημένο του ματς Τουρκία – Δομινικανή Δημοκρατία και δύο από τις τρεις να παίρνουν την πρόκριση,.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-41, 53-59, 68-68, 77-73