«Πάρτι» δύο περιόδων για το Μεξικό

Η ομάδα του Σέρχιο Βαλντεόλμιλος πιέστηκε στο πρώτο μέρος από την Ανγκόλα, απέναντι στην οποία προηγήθηκε με 36-35, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο διέλυσε την αντίπαλό της επικρατώντας με 79-55 στα Κανάρια Νησιά για τον τέταρτο όμιλο του Παγκοσμίου μπάσκετ.

Με τη νίκη του αυτή το Μεξικό μπήκε γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης, μια και Νότιος Κορέα και Νέα Ζηλανδία δείχνουν να μην μπορούν να παρακολουθήσουν τις υπόλοιπες ομάδες. Πλέον και οι δύο ομάδες βρίσκονται στον απολογισμό 1-2 σε νίκες-ήττες, με την Ανγκόλα, πάντως, να χάνει εύκολα ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να της εξασφαλίσει, αν το κέρδιζε, και την τρίτη θέση στο γκρουπ.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αφρικανοί σκόραραν από δέκα πόντους σε κάθε περίοδο, με τους Κεντροαμερικανούς να φθάνουν συνολικά στους 43! Ο Αγιόν «γάζωσε» το αντίπαλο καλάθι με 17 πόντους (6/11 δίποντα), ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ, κάνοντας double-double. Ο Χερνάντες σούταρε 6/10 τρίποντα και με 24 πόντους (5 ριμπάουντ) ήταν, επίσης, εξαιρετικός, ενώ στους διακριθέντες μπαίνει και ο Κρουζ με 14 πόντους, 4 ασίστ και 7 ριμπάουντ!

Η Ανγκόλα του Πάουλο Μασέδο πέραν των Χοακίμ και Μορέιρα (9 ριμπάουντ), οι οποίοι σκόραραν από 13 πόντους δεν είχε άλλους συμπαραστάτες στη δυάδα αυτή. Πλέον τα ματς με Σλοβενία και Αυστραλία ψάχνει οπωσδήποτε μία νίκη και να συνεχίσει να μη «στρίβει» η Νότιος Κορέα και η Νέα Ζηλανδία για την τέταρτη θέση του γκρουπ και το ζευγάρωμα στους «16» απέναντι στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-36, 45-57, 55-79.