Ντεμπούτο με νίκη για Πέσιτς

Ο Σβέτισλαβ Πέσιτς επέστρεψε μετά από χρόνια στον πάγκο της Μπαρτσελόνα και είδε την ομάδα του νε κερδίζει εύκολα την Μπιλμπάο με 90-58 για την 20η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Καταλανοί από το ξεκίνημα του αγώνα πήραν τον έλεγχο του και μαζί το προβάδισμα, έκλεισαν το δεκάλεπτο με 24-13 με τους Βάσκους να κερδίζουν την δεύτερη περίοδο 13-12 και το ημίχρονο να τελειώνει με διαφορά 10 πόντων για την Μπαρτσελόνα, 36-26. Η τρίτη περίοδος ήταν υπόθεση για τους γηπεδούχους που έκαναν ένα επί μέρους 27-10 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» την νίκη. Τόμιτς, Μοερμάν, Ερτέλ και Ρίμπας σημείωσαν από 12 πόντους για τους νικητές, με τον Χάμινκ να σκοράρει επίσης 12 πόντους για την Μπιλμπάο. Πλέον η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στο 13-7 με την Μπιλμπάο να μετράει 6 νίκες σε 20 αγώνες.