Πόλο: Πρωταθλητής για 7η σερί χρονιά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 7ο σερί πρωτάθλημα και 11ο συνολικά κάνοντας το 2-0 στις νίκες απέναντι στη Βουλιαγμένη στην Α1 Πόλο γυναικών!

Η γυναικεία ομάδα Πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε της Βουλιαγμένης με 11-9 στο κολυμβητήριο του Λαιμού, έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια στον δεύτερο τελικό της διοργάνωσης και έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, έφτασε στην κατάκτηση του 7ου σερί πρωταθλήματος και 11ου συνολικά. Μάλιστα οι “ερυθρόλευκες” έγραψαν ιστορία, καθώς ολοκλήρωσαν τον “μαραθώνιο” του πρωταθλήματος, μετρώντας μόνο νίκες!

Ο Ολυμπιακός με 2-0 νίκες στους τελικούς κόντρα στη Βουλιαγμένη κατέκτησε το 7ο σερί πρωτάθλημα και το 11ο συνολικά στην Α1 πόλο γυναικών.

Το σερί του Ολυμπιακού!

Το σερί για τον Ολυμπιακό, ξεκίνησε το 2014 όταν ήρθε στην ομάδα η Αλεξάνδρα Ασημάκη. Από τότε μέχρι σήμερα, ο Ολυμπιακός έχει χάσει μόνο τον τελικό του Κυπέλλου του 2019 στην Χίο.

Έτσι με τα 11 πρωταθλήματα έφτασε στην 1η θέση τη Βουλιαγμένη η οποία κατέκτησε το 11ο το 2013 και το 1ο της το 1991.

Ο προπονητής της ομάδας Πόλο του Ολυμπιακού,  Χάρης Παυλίδης έφτασε τα 9 πρωταθλήματα, όλα με τον Ολυμπιακό

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-3, 2-4, 4-2

Βουλιαγμένη (Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά 1 , Ρακιντζή 1, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 2, Ξενάκη 2 , Νίνου , Πάτρα 1 , Κότσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή 1, Καλαϊτζή, Λάβι, Μουστακαρία , Καϊάφα .

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1,  Μπενέκου 1 , Ελευθεριάδου 3, Κρίστμας 1 , Αβραμίδου , Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1 , Δούλη, Πλευρίτου Β. , Τσουκαλά 2  , Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κανετίδου 1 , Σιούτη.

Η «χρυσή βίβλος» των πρωταθλητών στην Α΄ Εθνική/Α1 κατηγορία Γυναικών στην υδατοσφαίριση: