Πόλο: Ο Πανιώνιος νικητής στο ντέρμπι των «ευρωπαίων», εύκολα Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη

Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, ο Πανιώνιος επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς νίκησε 7-6 τον Απόλλωνα στη Νέα Σμύρνη, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης.

Σε ένα πολύ νευρικό ματς, με μόλις οκτώ γκολ στα πρώτα τρία οκτάλεπτα (4-4), οι «κυανέρυθροι» βρήκαν τις λύσεις στην τελευταία περίοδο και πήραν μία νίκη που τους δίνει ψυχολογική ώθηση ενόψει του πρώτου ημιτελικού του Euro Cup με τη Βάσας, την Τετάρτη 1/3. Η «αμφίβια ταξιαρχία», που παρά την ήττα διατηρεί το πλεονέκτημα για την τρίτη θέση, θα παίξει την ίδια ημέρα στην Ισπανία με την Τενερίφη, στα ημιτελικά του Challenger Cup.

Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη συνέχισαν χωρίς προβλήματα την προέλασή τους στο Γκρουπ 1 και ετοιμάζονται για το μεταξύ τους ντέρμπι στο Champions League την Τετάρτη. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν στον Πειραιά του Περιστερίου με 17-8, ενώ ο ΝΟΒ νίκησε 11-5 τον Παναθηναϊκό στο Πάρκο Γουδή. Ο ΠΑΟΚ, τέλος, χρειάστηκε ένα σερί 4-0 στα τελευταία 5,5 λεπτά κι ένα γκολ του Κούπμαν 42΄΄ πριν τη λήξη, για να νικήσει 9-8 στον Πειραιά τον ουραγό Εθνικό και να μείνει μόνος στην πέμπτη θέση.

Στο Γκρουπ 2, τα Χανιά απέσπασαν ισοπαλία 12-12 από τον Υδραϊκό στη Γλυφάδα, μετά από ένα ματς με συναρπαστικό φινάλε. Ο Ρομπόπουλος με το πέμπτο προσωπικό του τέρμα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό, αλλά οι Κρήτες βρήκαν απάντηση σχεδόν στην εκπνοή με τον Σολεϊμάνιπακ και πήραν το βαθμό. Η Γλυφάδα εκμεταλλεύθηκε αυτό το αποτέλεσμα και ανέβηκε στην πρώτη θέση, σημειώνοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 8-7 επί της Χίου, η οποία φαίνεται να… οδεύει προς τα πλέι-άουτ. Στο κυνήγι των δύο προνομιούχων θέσεων του ομίλου, που οδηγούν στα play-in, παραμένει η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 11-8 του Παλαιού Φαλήρου, το οποίο πηγαίνει οριστικά στα πλέι άουτ. Εκεί θα συμμετάσχουν σίγουρα -και μάλιστα με μειονέκτημα έδρας- οι νεοφώτιστοι Νηρέας και Ηλυσιακός, που σήμερα αναμετρήθηκαν στο Χαλάνδρι, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 11-8.