Ακόμα ένας τίτλος

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 υδατοσφαίρισης γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν της -περυσινής πρωταθλήτριας- Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Πειραιά με 11-9, στον τέταρτο αγώνα της σειράς για τους τελικούς των πλέι οφ, έφτασαν τις απαιτούμενες τρεις νίκες και, με σκορ 3-1, επέστρεψαν στην κορυφή μετά το 2009.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε 10-2 στο ημίχρονο, ήταν η Ίφκε Φαν Μπέλκουμ από την Ολλανδία, που σημείωσε πέντε τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 5-0, 0-3, 1-4.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με «αιχμή του δόρατος» την Φαν Μπέλκουμ. Η Ολλανδή «άνοιξε το σκορ» στην παίκτρια παραπάνω, διπλασίασε τα τέρματά της από θέση φουνταριστού, ενώ «έγραψε» το 3-0 στην παίκτρια παραπάνω. Ο ΝΟΒ μείωσε με την Κόνουχ στην παίκτρια παραπάνω, για να «απαντήσει» με τον ίδιο τρόπο η Φαν Μπέλκουμ (4-1). Η Τσουκαλά μείωσε σε 4-2 από την περιφέρεια για τη Βουλιαγμένη, ωστόσο ο Ολυμπιακός ανέκτησε διαφορά τριών τερμάτων (5-2) με την Αντωνάκου από θέση φουνταριστού.

Ο Ολυμπιακός ήταν… καταιγιστικός στην δεύτερη περίοδο, στην οποία σημείωσε πέντε «αναπάντητα» γκολ. Αρχικά απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με το μακρινό σουτ της Μανωλιουδάκη (6-2), στη συνέχεια η Ασημάκη «σημάδεψε» το δοκάρι στην παίκτρια παραπάνω, ενώ η Αβραμίδου έφερε με μακρινό σουτ τον Ολυμπιακό στο +5 (7-2). Η Αντωνάκου «έγραψε» το 8-2 από την περιφέρεια, η Φαν Μπέλκουμ σημείωσε από τα πέντε μέτρα το πέμπτο γκολ της στον αγώνα για το 9-2, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το γκολ της Αντωνάκου από την περιφέρεια, η οποία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 10-2!

Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να μετατρέπει σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, ωστόσο η Βουλιαγμένη βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε σε 10-8 στην τέταρτη περίοδο. Ένα γκολ από την Κόνουχ και δύο από την Τσουκαλά διαμόρφωσαν το 10-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, ενώ με δύο γκολ από την Ασημάκη και ένα από τη Λιόση ο ΝΟΒ μείωσε σε 10-8. Η Μανωλιουδάκη έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό με το σουτ της, το οποίο «βρήκε» στο χέρι της Ρουμπέση και κατέληξε στα δίχτυα για το 11-8. Η Τσουκαλά μείωσε σε 11-9, περίπου 2.5 λεπτά πριν από τη λήξη, ωστόσο στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να «παραβιάσουν» την εστία της Τσουρή κι έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη και το 3-1 στη σειρά των τελικών, το οποίο του επέτρεψε να πανηγυρίσει τον τίτλο.

Οι σκόρερ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Φαν Μπέλκουμ 5, Αντωνάκου 2, Μανωλιουδάκη 2, Αντωνάκου 1, Αβραμίδου 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τσουκαλά 4, Κόνουχ 2, Ασημάκη 2, Λιόση 1.