“Σκουάντρα Αντζούρα” 8 Χ 8 (Video)

Την 8η νίκη σε ισάρισμα παιχνίδια στα προκριματικά του Euro 2020 πέτυχε η Ιταλία. Τα γκολ στο 0-5 επί του Λιχτεντσάϊν σημείωσαν οι Μπερναρντέσκι, Μπελότι 2, Ρομανιόλι και Ελ Σαράουϊ.

Η Ιταλία ξεκίνησε όπως θα ήθελε κάθε ομάδα του ποδοσφαιρικού της βεληνεκούς σε μια τέτοια διαδικασία.
Μόλις στο 2ο λεπτό o Μπερναρντέσκι αξιοποίησε ενέργεια του Μπιράγκι, από τα αριστερά, κάνοντας το 0-1.

Όμως αυτό το γρήγορο γκολ δεν άλλαξε και πολλά στην αγωνιστική νοοτροπία της «Σκουάντρα Αντζούρα» η οποία εξ αρχής έβλεπε αυτό το ματς ως μια αγγαρεία, έχοντας εξασφαλισμένη από το περασμένο Σάββατο την πρόκριση στα τελικά του Euro 2020.

To Λιχτενστάϊν προσπάθησε να παίξει ανταγωνιστικά και σ’ ορισμένα σημεία τα κατάφερε ξεφεύγοντας από τον παθητικό ρόλο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μαντσίνι έδειξε μεγαλύτερη διάθεση να τρέξει στο γήπεδο κι αφού «λαχτάρησε» στο 65’ από την ευκαιρία του Σαλάνοβιτς (σκόραρε κι αυτός επί της Ελλάδας σε αυτό τον όμιλο), ήρθε ο Μπελότι να αποκαταστήσει την.. τάξη λίγο αργότερα σημειώνοντας το 0-2.

Τα πράγματα στη συνέχεια πήραν έναν φυσιολογικό δρόμο, με τον Ρομανιόλι να κάνει το 0-3 στο 77’ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ελ Σαράουϊ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ελ Σαράουϊ έπειτα από μπαλιά του Κριστάντε έκανε το 0-4.

Στις καθυστερήσεις ο Μπελότι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς διαμορφώνοντας το τελικό 0-5 καιολοκληρώνοντας με εμφατικό τρόπο την 8η νίκη της ομάδας του σε ισάριθμα ματς για τον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2020.