Άνετα οι Ουαλοί, ισοπαλία στο Βελιγράδι

Η Ουαλία ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 4-0 επί της Μολδαβίας. Στο 2-2 έμειναν Σερβία και Ιρλανδία.

Βόουκς στο 38’ και Άλεν στο 44’ έδωσαν γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων στους Βρετανούς, με τον Μπέιλ να «καθαρίζει» το παιχνίδι στο 51’ (3-0). Ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στις καθυστερήσεις με πέναλτι για το τελικό 4-0.

Οι Ιρλανδοί προηγήθηκαν στο «Ράικο Μίτιτς» με τον Χέντρικ στο 3’, με την απάντηση των Σέρβων να έρχεται μέσα σε επτά λεπτά. Κόστιτς (62’) και Τάντιτς με πέναλτι (69’) έφεραν «τούμπα» το ματς, ωστόσο οι Ιρλανδοί είχαν τον τελευταίο λόγο, αφού ο Μέρφι στο 81’ έγραψε το τελικό 2-2.