Γερμανία-Περού 2-0: Ανανεωμένη και δυνατή με Φέλκρουγκ πρωταγωνιστή! (hls)

Μετά την αποτυχία στο πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο, η Γερμανία επικεντρώνεται πλέον στο Euro που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της τον επόμενο χρόνο και το πρώτο δείγμα της ομάδας του Χάνζι Φλικ, ήταν θετικό.

Στο πρώτο φιλικό της νέας χρονιάς, η Γερμανία επικράτησε του Περού, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Μάιντζ

Με 66% κατοχή και 13 τελικές στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Φλικ επικράτησε κατά κράτος των “Ίνκας” (καμία τελική) στο γήπεδο, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκλας Φέλκρουγκ, που πέτυχε δύο γκολ στο 12ο λεπτό και στο 33ο λεπτό, φτάνοντας τα πέντε τέρματα με την Εθνική ομάδα, σε μόλις πέντε συμμετοχές.

Στην επανάληψη η Γερμανία έριξε τον ρυθμό της, είχε όμως και πάλι φάσεις για να διευρύνει το σκορ, όπως το δοκάρι του Γκνάμπρι στο 60΄και το χαμένο πέναλτι του Χάβερτς στο 68΄. Το Περού ηττήθηκε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι από ευρωπαϊκή ομάδα, ενώ από την άλλη πλευρά η ομάδα του Φλικ,παρέμεινε αήττητη για 13ο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι, μετά την ήττα με 2-1 από την Αυστρία, τον Ιούνιο του 2018.