Μίλαν-Ίντερ 0-3: Πήρε το Σούπερ Καπ με κορυφαίο τον Μαρτίνες (hls)

Η Ίντερ επικράτησε με 3-0 της Μίλαν το Ριάντ στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ και έφτασε τις 7 κατακτήσεις στον θεσμό, όσες έχει και η αντίπαλός της. Πολυνίκης η Γιουβέντους με εννέα τρόπαια.

Η Ίντερ πέτυχε δύο γκολ στις πρώτες τρεις τελικές της προσπάθειες. Πρώτα με τον Ντιμάρκο στο 10ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Τζέκο στο 21ο. Στο πρώτο μέρος η Ίντερ πίεσε ψηλά στο γήπεδο και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη της Μίλαν που είχε ουσιαστικά μια καλή φάση με σουτ του Λεάο και επέμβαση του Ονάνα.

Στο δεύτερο μισό οι “ροσονέρι” βελτίωσαν την εικόνα τους, όμως χωρις και πάλι να δημιουργούν κλασσικές ευκαιρίες στο ματς. Απειλώντας πάντως με τους Λεάο στο 49′, Ζιρού στο 57′ και έχοντας δοκάρι σε σέντρα σουτ του Ρέμπιτς στις καθυστερήσεις. Η Ίντερ έκλεισε τον τελικό με το ωραιότερο τέρμα της αναμέτρησης στο 77ο λεπτό με τον Μαρτίνες να αποφεύγει τον Τομότι και να πλασάρει ιδανικά τον τερματοφύλακα Ταταρουσάνου.