Οστάνδη – Γάνδη 1-3 : Με ανατροπή και γκολάρα Χονγκ (hls)

Η Γάνδη πέρασε με ανατροπή από την Οστάνδη πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη, πρώτη εκτός έδρας.

Η Οστάνδη προηγήθηκε με τον Ατανγκά στο 13ο λεπτό (1-0), όμως η πιο έμπειρη Γάνδη κατάφερε να κυριαρχήσει και να φύγει με το διπλό. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Ούγκο Κάιπερς να ισοφαρίζει σκοράροντας για 3η φορά στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές (1-1, 24ο λεπτό) και η ανατροπή ήρθε με το φοβερό γκολ του Κορεάτη Χονγκ που στο ντεμπούτο του σκόραρε με υπέροχο ψαλιδάκι (1-2, 29ο λεπτό). Στο δεύτερο ημίχρονο η Γάνδη έριξε ταχύτητα και με την συμπλήρωση μιας ώρας καθάρισε το ματς. Ο Χουλσάγκερ με το πρώτο φετινό του γκολ μετά την ασίστ του Κάιπερς διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3, 60ο λεπτό).