Μέχελεν – Αντβέρπ 0-2: Πρεμιέρα με νίκη Φαν Μπόμελ (hls)

Η Αντβέρπ μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα φεύγοντας με το διπλό από το Μέχελεν.

Ο Ολλανδός προπονητής στο ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία δεν άλλαξε πολλά στην ενδεκάδα. Ο 33χρονος έμπειρος διεθνής Τόμπι Αλντερβάιρελντ ήταν το μοναδικό νέο πρόσωπο με το περιβραχιόνιο του αρχηγού έβγαλε την πρώτη του ασίστ στον Μάικλ Φρέι, με τον Ελβετό να ανοίγει λογαριασμό με σπουδαίο γκολ (0-1, 31ο λεπτό). Λίγο αργότερα ο Ντε Λατ κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Βάουτερς και ο Φρέι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο μέρος (0-2, 34ο λεπτό).

Η Μέχελεν είχε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς όμως ο Ενγκόι δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπουτέζ (40ο λεπτό). Ο πρώην παίκτης της Έουπεν που έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της Μέχελεν είχε δοκάρι στο 7ο λεπτό. Η Αντβέρπ που διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε την μπάλα στους γηπεδούχους, ταξιδεύει στο Κόσοβο για να αντιμετωπίσει τη Ντρίτα στη ρεβάνς του 0-0 για το Conference League.