Τσεχία-Αλβανία 3-1: Έβγαλε αντίδραση μετά τη συντριβή

Στην Πράγα αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά, έστω και σε φιλικό παιχνίδι, Τσεχία και Αλβανία.

Η Τσεχία που προερχόταν από συντριβή 4-0 από την Ιταλία, επέστρεψε γρήγορα στις καλές εμφανίσεις, λίγο πριν από την έναρξη του Euro.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 18ο λεπτό ο Πάτρικ Σικ, ένα επετειακό τέρμα από τον επιθετικό της Μπάγερ Λεβερκούζεν, καθώς ήταν το γκολ Νο1500 στην ιστορία της Τσεχίας. Η ομάδα του Εντοάρντο Ρέγια ισοφάρισε με εντυπωσιακό σουτ του Σοκόλ Τσικαλέσι στο 42ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Λούκας Μάζοπουστ, τον παίκτη που είχε την ασίστ στο πρώτο γκολ του Σικ. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Τσελούστκα στο 89ο λεπτό.