Άντβερπ-Γκενκ 3-2: Νίκη με ανατροπή σε ματσάρα (hls)

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι η Άντβερπ νίκησε με 3-2 την Γκενκ για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Jupiter Pro League.

Μ’ αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι μπαίνουν στην 2η θέση των play offs για το πρωτάθλημα, ενώ η Γκενκ θα δώσει το παρών επίσης, αλλά θα περιμένει τον αγώνα της Άντερλεχτ.
Ήταν ένα καταπληκτικό ματς, άκρως επιθετικό με σωρεία ευκαιριών και από τις δύο ομάδες.

Η Γκενκ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 22’ με πλασέ του Ονουάτσου.

Στην επανάληψη στο 63’ η Γκενκ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ονουάτσου από τον Ντε Βολφ. Ο Νιγηριανός δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 2-0 με το 29ο φετινό του γκολ.

Η Άντβερπ βγήκε στην επίθεση και κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 67’ με ωραίο σουτ του Λαμκέλ Ζε μέσα από την περιοχή..

Στο 90’ μετά από σέντρα του Ρεφαέλοφ, ο Μποκανί με προβολή έκανε το 2-2.

Ένα λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρεφαέλοφ, ο Μπατουμπινσικά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2.

Τα play offs για τον πρωταθλητή ξεκινούν σε δύο εβδομάδες με παρουσία κόσμου σε ποσοστό 35% στην χωρητικότητα των γηπέδων.