Στα μετάλλια η Μπουρνιά, στα προημιτελικά Μουχθής και Διακουμάκος στο όπεν Α.Με.Α. της Τσεχίας

Τρεις προκρίσεις στα νοκ άουτ ταμπλό είχε να επιδείξει η μεγάλη ελληνική αποστολή της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες στην πρώτη μέρα του διεθνούς τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Τσεχίας, στην Οστράβα.

Όλες είχαν τη δική τους σημασία. Ο Γιώργος Μουχθής της κλάσης 6 μπήκε στον προημιτελικό γύρο με τη 2η θέση από τον όμιλό του και πέτυχε τον αρχικό του στόχο στην προσπάθεια για νέους βαθμούς, που θα σιγουρέψουν την παρουσία του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022. Η Ευανθία-Ειρήνη Μπουρνιά σημείωσε το απόλυτο με τρεις νίκες στην αρχική φάση της κλάσης 1. Κυριάρχησε στον όμιλό της και μπαίνοντας στην 4άδα εξασφάλισε και θέση στα μετάλλια. Ο Αλέξανδρος Διακουμάκος της κλάσης 10 προκρίθηκε ως 2ος από τον δικό του όμιλο σε μία κατηγορία, που παραδοσιακά είναι δυνατή σε καθιερωμένα ευρωπαϊκά όπεν Α.Με.Α.. Και οι τρεις διεθνείς συνεχίζουν τους αγώνες τους την Παρασκευή 24/06 κι επιδιώκουν το βήμα παραπάνω. Από τη νοκ άουτ φάση του απλού στο ITTF Czech Para Open αποκλείστηκαν ο Γρηγόρης Χρυσικός στην κλάση 1, ο Χρήστος Στάμου στην κλάση 2, ο Λευτέρης Μαύρης στην κλάση 6, η Ειρήνη Δρακωνάκη στην κλάση 6 και η Μαρία-Ισμήνη Καΐπη στην κλάση 8.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ

Στην κλάση 1 των ανδρών έγιναν 3 γκρουπ. Στο 3ο κληρώθηκε ο Γρηγόρης Χρυσικός, που ήταν των 4ων αθλητών. Στην πρεμιέρα έχασε από τον Ιταλό επικεφαλής Φεντερίκο Φάλκο με 3-0 σετ (5-11, 5-11, 2-11). Αργότερα νίκησε άνετα με 3-0 τον Ρουμάνο Αλεξάντρου Αμαργκιοάλεϊ (11-3, 11-3, 11-0) και στην καθοριστική 3η αγωνιστική ηττήθηκε με 3-0 από τον Κορεάτη Χακτζίν Κιμ για να πάρει την 3η θέση.

Στην κλάση 2 των ανδρών έγιναν 5 γκρουπ. Ο Χρήστος Στάμου πήγε στο 3ο και κατετάγη 4ος χωρίς νίκη. Στην 1η αγωνιστική έχασε από τον Τσέχο επικεφαλής Γίρι Σούκανεκ με 3-0 σετ (7-11, 9-11, 6-11). Ακολούθως από τον Σλοβάκο Πέτερ Λόβας με το ίδιο σκορ (2-11, 11-13, 6-11) και τέλος από τον Ιταλό Φεντερίκο Κροσάρα, επίσης 3-0 σετ (8-11, 2-11, 4-11).

Στην κλάση 6 σχηματίστηκαν 4 γκρουπ. Ο Γιώργος Μουχθής ήταν 1 φαβορί στο 3ο γκρουπ και τελικά πήρε την πρόκριση ως 2ος. Στην αρχή ξεπέρασε τον Πολωνό Πιοτρ Μαντούρζ με 3-1 σετ (11-3, 11-8, 7-11, 11-8). Στη 2η αγωνιστική έχασε από τον Ιταλό Ραϊμόντο Αλέτσι με 3-2 σετ (3-11, 12-10, 11-8, 8-11, 9-11) και διατηρώντας καλό αγωνιστικό πρόσωπο έκαμψε στο τέλος τον Τσέχο Πετρ Χνίζντο με 3-1 για να κλειδώσει τη 2η θέση (11-4, 11-5, 8-11, 11-5). Δανό Πίτερ Ροζενμάιερ  1ο φαβορί του αγωνίσματος

Ο Λευτέρης Μαύρης αγωνίστηκε στο 4ο γκρουπ κι έμεινε τελευταίος. Στην πρεμιέρα του ηττήθηκε από τον Γάλλο Εστέμπαν Ερό με 3-0 σετ (8-11, 9-11, 4-11). Ακολούθως από τον Γερμανό Μπενεντίκτ Μίλερ με το ίδιο σκορ (8-11, 4-11, 5-11) και τέλος από τον Βρετανό επικεφαλής Ρόμπερτ Μάρτιν Πέρι, επίσης με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 9-11).

Τέσσερα γκρουπ δημιουργήθηκαν και στην κλάση 10 των ανδρών. Ο Αλέξανδρος Διακουμάκος αγωνίστηκε στο 2ο γκρουπ και πήρε την πρόκριση με τη 2η θέση. Στον πρώτο του αγώνα επικράτησε του Φίλπ Χέιν από το Λουξεμβούργο με 3-0 σετ (11-9, 11-5, 12-10). Στον δεύτερο έχασε με 3-0 από τον επικεφαλής Νταβίντ Ντάιαν Γιάκομπς από την Ινδονησία (3-11, 2-11, 4-11), αλλά στον καθοριστικό τρίτο αγώνα ήταν δυνατός απέναντι στον Ισπανό Έντγκαρ Ματαρό και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (11-5, 11-7, 15-13). Την Παρασκευή κοντράρεται με τον Πολωνό Πάτρικ Τσονόβσκι, 1ο φαβορί του ταμπλό.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Δύο γκρουπ υπήρχαν στην κλάση 1 των γυναικών. Η Ευανθία-Ειρήνη Μπουρνιά βρέθηκε στο 2ο και άρχισε ιδανικά τους αγώνες της όταν έκαμψε με 3-1 σετ την Ισραηλινή επικεφαλής Γιόνα Μπριλ (11-6, 11-6, 8-11, 11-6). Παρέμεινε το ίδιο αποδοτική και εξασφάλισε με πρωτιά την πρόκριση στα ημιτελικά και το μετάλλιο. Στη συνέχεια νίκησε τη Σέρβα Ζελγιάνα Ρίστιτς με 3-0 σετ (11-5, 11-5, 11-5) και στην τελευταία αγωνιστική τη Γερμανίδα Τζάνινα Σόμερ με το ίδιο σκορ (11-9, 11-7, 11-8). Το πρωί της Παρασκευής 24/06 η Μπουρνιά κυνηγά την είσοδο στον τελικό με αντίπαλο μία άλλη Γερμανίδα, τη Μάργκαρετ Σπέγκελ.

Στην κλάση 6 των γυναικών έγιναν 2 γκρουπ. Η Ειρήνη Δρακωνάκη μετείχε στο 2ο γκρουπ, όπου έμεινε στην 4η θέση. Στην αρχή κάμφθηκε από τη Γαλλίδα Μόργκεν Κεϊλό με 3-0 σετ (5-11, 2-11, 8-11). Στη συνέχεια έχασε από τη Σουηδέζα Έμιλι Εντρέ με το ίδιο σκορ (3-11, 8-11, 4-11) και τέλος από τη Λούσι Πικάρντ (την επικεφαλής) από τη Μ. Βρετανία, επίσης με 3-0 σετ (1-11, 6-11, 1-11).

Στην κλάση 8 των γυναικών η Μαρία-Ισμήνη Καΐπη βρέθηκε στο 1ο από τα συνολικά 3 γκρουπ και περιορίστηκε στην 3η θέση. Αρχικά έχασε από τη Γιαπωνέζα επικεφαλής Γιούρι Τομόνο με 3-0 σετ (8-11, 7-11, 8-11), στη συνέχεια από τη Βραζιλιάνα Λετίσια Λασέρδα με το ίδιο σκορ (6-11, 8-11, 9-11).