Για τις θέσεις 5-6 η Κοντοπούλου στους Μεσογειακούς U15, για 9-10 ο Κοσμάς και για 19-20 ο Αναστασιάδης

Δύο προκρίσεις στο κυρίως ταμπλό στις τρεις συμμετοχές κι εν συνεχεία προϋποθέσεις για καλή θέση είναι ο πρώτος θετικός απολογισμός για την ελληνική πλευρά στο ατομικό του Μεσογειακού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης Under 15, που συνεχίζεται για δεύτερη μέρα στο Ρίμινι της Ιταλίας.

Η Μαύρα Κοντοπούλου και ο Γιώργος Κοσμάς πέρασαν επιτυχώς τα προκριματικά γκρουπ και το απόγευμα ηττήθηκαν στον 1ο γύρο. Το απλό κορασίδων είχε ταμπλό των «8» και το απλό παίδων των «16». Αργότερα προχώρησαν με νίκες κι έτσι την Τρίτη, στην τελευταία μέρα των αγώνων, η Κοντοπούλου θ’ αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 και ο Κοσμάς για τις 9-10. Ο Γιάννης Αναστασιάδης έμεινε στις λεπτομέρειες έξω από το κυρίως ταμπλό, ως 3ος στον όμιλό του και θα κλείσει την παρουσία του στο αγώνισμα παίζοντας για τις θέσεις 19-20. Για όλα τα παιδιά πάντως, το έργο ήταν δύσκολο από τα γκρουπ, εφόσον δεν είχαν βαθμούς αξιολόγησης από τους διεθνείς πίνακες. Στο ομαδικό η Ελλάδα αγωνίζεται το βράδυ με την Ιταλία 2 για τις θέσεις 5-8 και θα υπάρξει σχετική ενημέρωση την Τρίτη 21/06.

Στο απλό κοριτσιών έγιναν 4 γκρουπ των 4ων. Η Κοντοπούλου αγωνίστηκε στο 2ο γκρουπ και στο ξεκίνημα έχασε από την Ελινόρ Νταβίντοφ από το Ισραήλ (επικεφαλής) με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 4-11). Ανέβασε άμεσα την απόδοσή της όμως και με δύο νίκες πήρε τη 2η θέση και την πρόκριση. Κατέβαλλε την Τάιμπε Ρούλι από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-9, 11-3, 11-6) και τη Σοφία Επίσκοπο από το Σαν Μαρίνο με το ίδιο σκορ (11-6, 11-3, 11-5).

Οι δύο πρώτες θέσεις από το κάθε γκρουπ οδήγησαν στην 8άδα κι εκεί η αθλήτρια από την Επιτραπέζια Αντισφαίριση Ταύρου ηττήθηκε δύσκολα με 3-1 σετ από την Τουρκάλα Ισέλ Μπιλγίκ Αϊσέ (12-10, 6-11, 10-12, 8-11). Πήγε σε ματς κατάταξης για τις θέσεις 5-8, ξεπέρασε με 3-2 σετ το υψηλό εμπόδιο της Ιζαμπέλα Κοβάτσοβσκα από τη Βόρεια Μακεδονία και τελειώνει αύριο Τρίτη διεκδικώντας την τιμητική ασφαλώς 5η θέση.

Στο απλό αγοριών σχηματίστηκαν 8 γκρουπ. Ο Κοσμάς ήταν ξανά σε καλή μέρα και πέρασε από το 5ο γκρουπ ω 2ος. Στην αρχή πέτυχε νίκη-κλειδί απέναντι στον Ιταλό επικεφαλής Νταβίντ Σιμόν με 3-1 σετ (9-11, 11-9, 12-10, 11-9). Μετά έχασε δύσκολα από τον Γάλλο Ραφαέλ Ρουσό με 3-0 (11-13, 10-12, 7-11) και στο τέλος επιβλήθηκε του Κοσοβάρου Άνες Μπεχλούλι επίσης με 3-0 σετ (11-4, 11-8, 11-6).

Στο ταμπλό των «16» κληρώθηκε με τον 1ο Πορτογάλο, τον Τιάγκο Ολέρο. Πήρε το προβάδισμα, αλλά έχασε οριακά τα δύο επόμενα σετ και τελικά τον αγώνα με 3-1 (11-8, 8-11, 9-11, 3-11). Συνέχισε στις θέσεις κατάταξης 9-16 και νίκησε εύκολα τον Λούκα Στόιτσεφ από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ. Αργότερα ξεπέρασε και τον Ιταλό Όλιβερ Μανκόφσκι με 3-0 και την Τρίτη θα παίξει για τις θέσεις 9-10.

Ο Αναστασιάδης βρέθηκε στο 4ο γκρουπ. Κυνήγησε με όλες του τις δυνάμεις την πρόκριση, όμως έμεινε στην 3η θέση κι εκτός ταμπλό. Στο πρώτο ματς, που αποδείχτηκε πολύ κρίσιμο, λύγισε στα πέντε σετ από τον Λούκα Στόιτσεφ από τη Β. Μακεδονία (13-11, 10-12, 8-11, 13-11, 3-11). Στη 2η αγωνιστική νίκησε τον Πορτογάλο Λούκας Αντάο με 3-0 σετ (11-7, 11-5, 11-6) και στην 3η αγωνιστική κάμφθηκε από τον Ισπανό Αλεχάντρο Βίβο (επικεφαλής, που πήρε αήττητος την πρωτιά), επίσης δύσκολα με 3-1 σετ (11-5, 8-11, 9-11, 13-15)

Ο Θεσσαλονικιός αθλητής πέρασε στο λεγόμενο ταμπλό «παρηγοριάς» (consolation) και είχε bye στον 1ο γύρο. Στη συνέχεια νίκησε τον Αλεξάντερ Γιακιμόβσκι από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ και ηττήθηκε στα ημιτελικά του ταμπλό από τον Ιταλό Νταβίντ Σιμόν με 3-1 σετ. Κλείνει την προσπάθειά του στο απλό την Τρίτη αγωνιζόμενος για τις θέσεις 19-20.

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΣΤΟ EUROPEUNDER 13 CHELLENGE

Η Ελίζα Ενγκουέν από τη Γερμανία και ο Μπένζαμιν Γκίρλινγκερ από την Αυστρία πήραν το χρυσό μετάλλιο στο απλό του Europe Under 13 Challenge, που ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής 19/6 στην Ποντγκόριτσα κι αποτέλεσε τεστ για τη θέσπιση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος αυτής της ηλικιακής κατηγορίας.

Η κινεζικής καταγωγής Ενγκουέν κυριάρχησε στον τελικό της Τζούλια Λεάλ από την Πορτογαλία με 3-0 σετ (11-5, 11-8, 11-5). Ο Γκίρλινγκερ έκαμψε στον τελικό με 3-1 σετ τον Πολωνό Σάμουελ Μίτσινα (15-13, 11-13, 11-5, 11-9). Θυμίζουμε ότι ο τελευταίος είχε αποκλείσει στη 16άδα τον Κώστα Φάκαρο με 3-2 σετ, ενώ ο Αυστριακός, νούμερο 1 φαβορί του αγωνίσματος, είχε αντιμετωπίσει στους ομίλους τον Γιάννη Κιοσελόγλου (3-0 σετ) με τους αθλητές μας να στέκονται καλά.

Στα αγόρια πήραν το χάλκινο μετάλλιο ο Πολωνός Άλεξ Πάκουλα και ο Τούρκος Μπερκ Όζτοπρακ. Στα κορίτσια ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου μία ακόμα εκπρόσωπος της Πολωνίας, η Καταρζίνα Ραϊκόβσκα, αλλά και μία ακόμα της Πορτογαλίας, η Μπεατρίζ Πίντο.