Αρχή με break για την Μπάγερν Μονάχου

Μπάγερν, πλέον, δεν υπάρχει μόνο στο ποδόσφαιρο! Η βαυαρική ομάδα «έσπασε» την έδρα της πανίσχυρης, στο γερμανικό πρωτάθλημα μπάσκετ, Μπάμπεργκ με 98-85 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι οφ.

Ο πρώτος αγώνας για τους «4» της Basketball-Bundesliga δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την Μπάγερν, η οποία βρέθηκε νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν με 28-20 το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, ενώ μ΄ ένα μίνι ξέσπασμα της Μπάγερν το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 38-38. Στην παραγωγική, για αμφότερες, τρίτη περίοδο Μπάμπεργκ και Μπάγερν Μονάχου πήγαιναν χέρι-χέρι, με επί μέρους σκορ 22-23, ενώ το σημείο που κρίθηκε το παιχνίδι ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με υπέρ της 25-37 η Μπάγερν πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ 98-85.

Για την Brose πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάχμπαρ με 22 πόντους, με τον Κέισι Γιάκομπσεν να τον ακολουθεί με 15, ενώ έξι παίκτες της ομάδας του Μονάχου σκόραραν επάνω από 10 πόντους: 25 ο Ράις, 16 ο Γιάγκλα, 15 ο Χαλπερίν, 12 ο Τόμας κι από 10 οι Ρόμπερτς και Τρούτμαν.