Eλλάδα-Ισραήλ 82-70: Τρίτη νίκη στο Εuropean Challengers

Κορυφαίος σκόρερ της Εθνικής ο Γιώργος Τανούλης.

H Eθνική U20 επέστρεψε στις νίκες για την 4η αγωνιστική του European Challengers που διοργανώνεται στο Ηράκλειο και υποκαθιστά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων, επικρατώντας του Ισραήλ (82-70), ύστερα από την ήττα που είχε γνωρίσει στο παιχνίδι με το Βέλγιο.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε με αυτοσυγκέντρωση και στα τέσσερα δεκάλεπτα και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τανούλη, προηγήθηκε 36-27 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας επιμέρους σκορ 17-7 στην δεύτερη περίοδο. Το Ισραήλ ήταν ανταγωνιστικό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ανέκτησε τον ρυθμό του αγώνα που διατήρησε η Εθνική, εξαιτίας της αποτελεσματικής άμυνας, παρά τους 23 πόντους που δέχτηκε από τον κορυφαίο παίκτη των αντιπάλων της, Γιαχέλ Μελαμέντ

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής των U20 με αντίπαλο την Σλοβενία, θα διεξαχθεί αύριο (24/7) στις 18:00.